Befagyasztás: leállhat Japán olajimportja

Az egyik legnagyobb japán bank egy New York-i bíróság kérésére befagyasztotta az iráni kormány és a jegybank számláit, ami miatt leállhat Japán iráni olajimportja.

PR
2012. 05. 17. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas csökkenés

Irán olajvegyészeti exportja több mint 80 százalékkal csökkent május közepére azóta, hogy az Európai Unióban május elsejével életbe lépett a biztosítási tilalom. Az EU megtiltotta az európai biztosítóknak és viszontbiztosítóknak az iráni olajvegyészeti termékeket szállító tankhajók biztosítását.

Irán rendesen 350 ezer tonna metanolt, xilolt és nátronlúgot exportál hetente tengeri úton. Mostanra heti 60 ezer tonnára csökkent az exportja – ezt főleg kínai tankhajók szállítják el. Egyelőre még az iráni tankhajók sem találnak biztosítót, mivelhogy az ebben a szakmában jellemző nagy értékek és lehetséges környezeti károk miatt a viszontbiztosítás szerepe meghatározó, és a világ fő viszontbiztosítói európaiak.

Július elsejével hasonló EU-tilalom lép életbe az OPEC-tag Irán nyersolaj- és olajtermékexportjára is, együtt az iráni olaj importjára vonatkozó általános embargóval, az ország vitatott atomenergia-programja miatt.

Belgium, Csehország és Hollandia még februárban leállította az Iránból származó olajimportot, Görögország, Spanyolország és Olaszország pedig csökkentette vásárlásait.

Irán áprilisban leállította Németországba irányuló olajszállításait, és mintegy száz európai uniós vállalat termékeinek importját tiltotta meg.

Május 3-án az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja figyelmeztetést küldött Iránnak és Észak-Koreának atomprogramjaikkal kapcsolatban.

Az egyik legnagyobb japán bank egy New York-i bíróság kérésére befagyasztotta az iráni kormány és a jegybank számláit, ami miatt leállhat Japán iráni olajimportja – jelentette csütörtökön a tokiói média.

A szóban forgó pénzintézeten, a Tokio-Mitsubishi bankon keresztül bonyolódik le a japán–iráni külkereskedelmi forgalom 70-80 százaléka, ezért az iráni számlák befagyasztása komoly hatással lehet a két ország külkereskedelmi kapcsolataira.

A pénzintézet a japán kormánnyal tárgyal a kialakult helyzetről. Az ügy előzménye, hogy 1983-ban Bejrútban egy amerikai tengerészgyalogos laktanya elleni támadásban meghalt 241 amerikai katona. Az amerikai hatóságok az iráni titkosszolgálatot tették felelőssé a támadás megszervezéséért. A bíróság a befagyasztott 2,6 milliárd dolláros összegből kárpótolná az áldozatok hozzátartozóit.

A legtöbb fegyver Szíriába megy

Az egyebek mellett fegyverszállítási tilalommal sújtott Irán továbbra is Szíriába szállítja a legtöbb fegyvert – állapította meg az ENSZ egy szankcióbetartást ellenőrző bizottsága, és még ki nem adott jelentéséről egy meg nem nevezett diplomata számolt be szerdán hírügynökségeknek.

A szakértők azonosítottak három újabb fegyverszállítmányt, amelyekből kettőt Szíriába szánt Irán. Szíria korábban is kapott több jelentős iráni fegyverszállítmányt. Nagy a valószínűsége annak, hogy a harmadik szállítmány iráni gyártmányú rakétákat tartalmazott – közölte a diplomata. Nagy-Britannia tavaly közölte, hogy a rakétaszállítmányt Irán az afganisztáni tálib lázadóknak szánta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.