Kompromisszumkényszer

Az Európai Néppártnak szüksége van a Fideszre, sokkal inkább, mint fordítva. Ez a legfontosabb üzenete Manfred Weber keddi budapesti látogatásának.

Kis Ferenc
2019. 03. 13. 6:00
ORBÁN Viktor; WEBER, Manfred
Budapest, 2019. mrcius 12. A Miniszterelnki Sajtiroda ltal kzztett kpen Orbn Viktor miniszterelnk (b) Budapesten, a Karmelita kolostorban fogadta Manfred Webert, az Eurpai Npprt frakcivezetjt 2019. mrcius 12-n. MTI/Miniszterelnki Sajtiroda/Szecsdi Balzs Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsõdi Balázs
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Néppártnak szüksége van a Fideszre, sokkal inkább, mint fordítva. Ez a legfontosabb üzenete Manfred Weber tegnapi budapesti látogatásának.

Az Európai Bizottság elnöki posztjára pályázó bajor politikus ezért kezdeményezett tárgyalást Orbán Viktorral, és utazott a magyar fővárosba. Az is figyelemre méltó, hogy a korábbi kemény hangú ultimátumhoz képest már a hét végén jóval árnyaltabb tónusban, békülékeny módon fogalmazott a Fidesszel és a magyar miniszterelnökkel fennálló nézetkülönbségről.

Weber úr belátta, hogy az egyoldalú diktátumok nem képezhetnek semmilyen tárgyalási alapot, ráadásul távol állnak az európaiságtól. A tegnapi tárgyalások után egyértelművé vált, hogy a német csúcsjelölt szeretné a néppárton belül tartani a Fideszt, mert többet veszíthetnek, mint nyerhetnek a magyar kormányzó párt távozásával.

Nem mellékes szempont Weber személyes ambíciója, hiszen a legsikeresebb tagszervezet kiválása jelentősen gyengíthetné az őt bizottsági elnöknek jelölő néppártot, vagyis csökkennének az esélyei, hogy Jean-Claude Juncker megüresedő helyét átvegye.

Az európai parlamenti választásokon ugyanis nem a brüsszeli bürokraták, nem is egyes érdekcsoportok döntenek a mandátumokról, hanem az unió polgárai. Manfred Weber tehát hiába próbálna a baloldali, zöld vagy liberális eliteknek megfelelni Orbán Viktor és pártjának kizárásával, egy ilyen lépéssel maguk ellen fordítanák saját szavazótáborukat, és végzetesen meggyengülne a CDU/CSU páros.

Ezt a valószínű forgatókönyvet támasztja alá a német Die Welt internetes hírportáljának felmérése, ahol az olvasók 82 százaléka arra szavazott, hogy a Fideszt nem kell kizárni a néppártból, mert továbbra is a konzervatív értékeket képviseli. Arról nem is beszélve, hogy az előzetes latolgatások szerint vélhetően többségben lennének a magyar kormányzó párt melletti voksok, amennyiben kenyértörésre kerülne sor a néppárton belül.

Gyakran halljuk, hogy a politika a kompromisszumok művészete, ami részben ismét beigazolódott. Orbán Viktor és Manfred Weber egyaránt megegyezésre törekedett tegnap, és a nyilatkozatok alapján vélhetően március 20-án lekerül az Európai Néppárt napirendjéről a Fidesz kizárása.

A kompromisszum persze nem jelenthet megalkuvást, elvtelen engedményeket. A magyar kormány nem enged a migráció elutasításából és a keresztény kultúra védelméből – ezt ismét megerősítették. Orbán Viktor ugyanakkor gesztust is gyakorolt azzal, hogy kész bocsánatot kérni, ha valakit megsértett a néppártban a hasznos idióták kifejezéssel.

Weber ugyan fenntartotta a három elvárását, de ezek közül a Soros–Juncker-plakátkampány egyébként is véget ér március 15-én, a bocsánatkéréssel kapcsolatban választ adott a Fidesz elnöke, a CEU ügyében pedig a bajor csúcsjelölt vázolt fel kompromisszumos megoldást. Utóbbiról a magyar kormány ismét megerősítette, hogy a hazai szabályozás megfelel a nemzetközi gyakorlatnak, de nyitottak a javaslatra.

A vita nyilván folytatódik, de a tegnapi események alapján nem a konfliktus éleződése várható, a májusi választásokig legalábbis fegyverszünet lehet.

Kérdés viszont, hogy hosszabb távon mit lehet kezdeni az alapvető értékrendbeli különbségekkel, amelyek egy ideje már elválasztják a néppárt egyes tagjait. A választási eredmények nagyban befolyásolhatják, hogy az egykor valóban kereszténydemokrata, konzervatív irányultságú pártcsaládra milyen jövő vár.

A Fidesz csak akkor maradhat családtag, ha a néppárt a bevándorlást elutasító, az ember természetes identitását védő, a keresztény kultúrához hű tagjainak megerősödésével visszatér a régi értékeihez.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.