Lemondásra szólították fel a kormányfőt

Lapunk értesülései szerint az átvilágítóbírák újra felszólították Csehák Juditot, Gál Zoltánt, Horn Gyulát és Medgyessy Pétert, hogy mondjanak le mandátumukról. Múltjukat a korábbi parlamenti ciklusok alatt világították át, a bírák most azért írták meg ismét a lemondásukra felszólító iratot, mert nem szüntették meg a törvény által tiltott összeférhetetlenségüket.

Jezsó Ákos
2003. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az átvilágítóbírák befejezték azoknak az országgyűlési képviselőknek az ellenőrzését, akik most kerültek első alkalommal a parlamentbe. Az értesítések elkészültek, azokat már postázták a frakciók irodáinak. A 109 új képviselő múltját – ábécésorrendben – három bizottság vizsgálta. Kissné Nedesán Mariann, aki az első bizottságot vezeti, lapunk kérdésére elmondta: egyetlen képviselő sem akadt fenn a rostán. Hasonló helyzetről számolt be Hodászi Zoltán, a második bizottság vezetője. Pintér Máriát, a harmadik bizottság vezetőjét tegnap nem tudtuk utolérni.
Az ügynöktörvény értelmében az átvilágítóbíráknak az írott és az elektronikus média vezető munkatársait is ellenőrizniük kell, hogy a rendszerváltás előtti titkosszolgálatok belső elhárításának vagy az egykori III/III-as ügyosztálynak ügynökei voltak-e.
Azt is át kell tekinteniük, hogy titkos belügyi jelentéseket kézhez kapó egykori állami és pártvezetők voltak-e, illetve tagjai voltak-e a karhatalomnak (az előbbi passzus Medgyessyre, Gálra és Csehákra vonatkozik, az utóbbi Horn Gyulára) és a Nyilaskeresztes Pártnak.
Az átvilágítóbírák 2000. július elseje óta több mint háromezer újságíró múltját vizsgálták meg. Ez a kör felöleli a Magyarországon bejegyzett lapok azon munkatársait, akik „a politikai közvélemény alakítására közvetve vagy közvetlenül befolyást gyakorolnak”. Mint azt Kissné Nedesán Mariann soros elnöktől megtudtuk: összesen 74 újságíróról kaptak a Történeti Hivataltól, a honvédelmi, a belügyi, illetve a titkosszolgálatokat felügyelő tárcától olyan adatot, amely az érintettségére utalhat. Közülük harmincat azért mentettek fel, mert az eljárás során kétséget kizárólag nem bizonyosodott be, hogy érintett volt. További 21 újságíró ellen eljárás közben azért szüntették meg a vizsgálatot, mert ők lemondtak vezető pozíciójukról. Hozzátette: jelenleg 17 újságíró ügye van folyamatban; négyé jogorvoslati szakaszban van, kettőt pedig már felszólítottak a lemondásra. – Ha bizonyítottnak találjuk, hogy érintettek a törvényben, a határozatot bírósági perben még megtámadhatják – mondta.

Továbbiak az 5. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.