Washington aggódva tekint Venezuelára

Bár hivatalos washingtoni körökben mostanság tabutémának számít a kőolajkérdés feszegetése, a Fehér Házhoz kevésbé kötődők között egyre gyakoribb téma az olaj szerepének tisztázása. Az ipar szakértői az utóbbi bő másfél hónapban különös figyelmet szentelnek a caracasi eseményeknek.

György Zsombor
2003. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államokban ma még nincs olajválság, a jövőt firtatva azonban a szakértők nem feledkezhetnek meg ennek bekövetkeztéről. Bár a venezuelai krízis a felkészült ágazatot nem érintette igazán mélyen, a jelenség tanulságos.
Az ötödik legjelentősebb kőolajtermelő országban a sztrájk tépázta ipar termelékenysége harmadára zuhant vissza, amit ráadásul – már csak technikai okokból is – lehetetlen egyik napról a másikra helyreállítani. Washingtonnak mindezek ismeretében kell tisztában lennie azzal, hogy nem indulhat ki a jelenlegi állapotokból. Senki nem tudhatja még biztosan, hogy a közel-keleti rendezés milyen eredménnyel jár, s végső soron az is kérdéses, hogy az Egyesült Államok a jövőben milyen kapcsolatokat ápol majd a legnagyobb kőolaj-kitermelővel, Szaúd-Arábiával. Az esetleges háború utáni olajárakkal kapcsolatban is csak spekulálni lehet, a bizonytalanság benne van a levegőben.
Washington szemszögéből nézve tehát Venezuela igencsak rosszkor sodródott válságba. Az olajszektort ért kár pontos felmérése ugyan még hátra van, de a nyersolaj magas világpiaci árán már érezhetők a hatások. Venezuela ugyanis tagja a termelését nemsokára másfél millió hordóval emelő OPEC-nek, s az Egyesült Államok olajimportjának 14 százalékát adta. Washingtonnak ennek tükrében egyértelmű érdeke a válság mielőbbi rendezése, amihez viszont szót kell értenie a nyugati körökben amúgy nem túl otthonosan mozgó Hugo Chávezzel is. Így nyilván nem véletlen, hogy a tervet nem más, mint egy Nobel-békedíjas amerikai, Jimmy Carter exelnök vitte Caracasba. A tervezet kétféle alternatívát kínál, így az alkotmány módosítását vagy népszavazás kiírását javasolja. Az eddig hajthatatlan, hajókat és italraktárakat lefoglaló Chávez pedig hajlandóságot is mutatott a tervek elfogadására.
A venezuelai válság mindenesetre felfogható úgy is, mint intő jel, amely a jövő kihívásaira figyelmeztet. A kőolajkészletek végessége egyre inkább látható, az újfajta berendezkedés kialakításához pedig csak néhány évtized áll rendelkezésre. Ezek az évek azonban döntők lehetnek a világ hatalmi viszonyainak alakulásában. Az Egyesült Államok két évtizeddel ezelőtt olajszükségleteinek csak a harmadát importálta, a számítások szerint 2020-ban már kétharmadát fogja. Ezért aztán jól kell taktikáznia ahhoz, hogy a gazdaságát fenntartó pillérek ne inogjanak meg. A következő fél évszázad világhatalmi átrendeződésében ugyanis még biztosan az olaj lesz az úr.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.