Merkely Béla: Szentestén is tartsuk be a járványügyi szabályokat

A Semmelweis Egyetem rektora örül annak, hogy az intenzív osztályok normál kapacitásának kétharmadánál meg tudták állítani a betegszámot.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI, Kossuth Rádió2020. 12. 24. 11:59
MERKELY Bla
Budapest, 2020. május 25. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem (SE) rektora a digitális terápiák hazai fejlesztése érdekében kötött stratégiai együttmûködési megállapodás aláírásán az Innovációs és Technológiai Minisztériumban (ITM) 2020. május 25-én. MTI/Koszticsák Szilárd Fotó: Koszticsák Szilárd
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Soha nem állt még ilyen kihívások előtt az egészségügy, mint a koronavírus-járvány idején, és a dolgozók megmutatták igazi erejüket, összetartásukat – méltatta az egészségügyi dolgozók helytállását a Semmelweis Egyetem rektora a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Merkely Béla arról is beszélt:

a járványidőszakban a kórházak egymást segítették ki,

az egyetemek pedig közösen végeztek nagy, reprezentatív szűrést annak érdekében, hogy pontosan meg lehessen határozni a vírus fertőzőképességét, és azt, hol állunk a járványban. Emlékeztetett arra is, hogy tavasszal, a járvány első hullámában a szakemberek is csak ismerkedtek a vírussal, és egy gyors, határozott intézkedéssel nagyjából a határon kívül tartották a vírusfertőzést. – A járvány második hullámában a számítások szerint akár a lakosság húsz százaléka is megfertőződhetett. Annak azonban lehet örülni, hogy

az intenzív osztályok „békebeli” kapacitásának kétharmadánál meg tudták állítani a betegszámot

– fogalmazott a rektor.

Merkely Béla szerint a védelmi intézkedéseknek köszönhetően az látszik, hogy a platófázis után szép lassan csökkennek a számok.

– Nem hagyhatjuk magukra az időseket, de be kell tartani azokat a szabályokat, amelyek biztosítják, hogy nem fertőződhetnek meg

– mondta a szentestéről Merkely Béla, aki családon belül is javasolta a maszkhasználatot, az óránkénti kézmosást és a másfél méteres távolság betartását.

Reményei szerint karácsony után az egészségügyben megkezdődik az oltás, első körben a közvetlenül a frontvonalban dolgozókat védik, majd az idősebb, a fertőzésnek jobban kitett krónikus betegeket kell beoltani. Merkely Béla arról is beszélt, hogy az oltás sokkal biztonságosabb, mint bármilyen más gyógyszer.

– Olyan technológián alapul, amely számos ponton biztosítja azt, hogy semmilyen jelentős kárt nem okozhat a szervezetben.

A kisebb mellékhatások semmiképp sem összehasonlíthatók azzal, amit a koronavírus tud okozni – mutatott rá.

A koronavírus új, Nagy-Britanniában azonosított variánsáról kijelentette: Londonban úgy tűnik, hogy a megbetegedések nagyobb részét ez a vírus okozza, de azok az esetek nem súlyosabbak, nincs több beteg, aki lélegeztetőgépre kerülne, és nem magasabb a halálozás ettől. – Lehet, hogy a fertőzőképessége erősebb, de ez csak a figyelmet hívja fel arra, hogy még fokozottabban tartsa be mindenki az eddig is javasolt előírásokat – közölte Merkely Béla.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.