MSZP-csőd következmények nélkül

A hét végi EP-választáson elért minden eddiginél rosszabb eredménye ellenére az MSZP-ben kitartanak a jelenlegi vezetés mellett, a pártban csak az önkormányzati választás után tarthatnak tisztújítást —értesült a Magyar Nemzet. Forrásaink szerint viszont ha ősszel is hasonlóan nagyot buknak, úgy az MSZP-nek tartalmilag és formailag is teljesen újra kell gondolnia önmagát, illetve a Párbeszéddel való szövetségét.

Bákonyi Ádám
2019. 05. 28. 5:55
null
Szanyi Tibor még képben van, de csak a hét végén dől el, hogy kié lesz az egyetlen EP-mandátum Fotó: Teknős Miklós
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg tavaly áprilisban, amikor az MSZP–Párbeszéd 12,48 százalékos eredményt ért el, s a szocialisták elnöksége a választás estéjén benyújtotta lemondását, a hét végi EP-választáson megszerzett mind-össze 6,66 százalékos eredmény ellenére most nem hajlandó erre a jelenlegi a pártvezetés.

– Nem lehet minden választás után tisztújítást tartani – magyarázták lapunknak az MSZP elnökségében, miért nincs következménye a minden eddiginél rosszabb szereplésüknek, amely alapján immár csak egy képviselőt küldhetnek Brüsszelbe a korábbi kettő helyett.

Azt forrásaink is elismerték, hogy tíz százalék körüli eredményre számítottak, abban viszont elmondásuk szerint teljes az egyetértés, hogy a pártnak most nincs szüksége „palotaforradalomra”.

Mint mondják, voltak, akik Ujhelyi István kampányfőnök, illetve azon megyei vezetők távozását követelték, ahol „feltűnően” rosszul szerepelt a párt. (Mindez azért érdekes, mert lapunkhoz olyan információk is eljutottak, amelyek szerint éppen a budapesti és a megyei elnökök követelték Tóth Bertalan pártelnök és az országos vezetés távozását.)Ujhelyi egyébként az Indexnek tegnap arról beszélt, hogy Dobrev Klárával az élen a DK „zseniális húzással az első napon átvette” tőlük a szociális Európa szlogenjét, illetve az ebből levezetett programjukat.

Szanyi Tibor még képben van, de csak a hét végén dől el, hogy kié lesz az egyetlen EP-mandátum
Fotó: Teknős Miklós

– Copy-paste átvették az egész programunkat, ráültek a sztorinkra, és a saját jelszavaikkal, valamint Klárival elvették tőlünk. Ügyesen csinálták. Ám még mielőtt a DK túlzottan örülne: ebből az is látszik, hogy a szavazóink bármikor ingáznak a két párt között – magyarázta az MSZP kampányfőnöke.

Szerinte amikor Gyurcsány Ferenc elhagyta az MSZP-t és saját pártot alapított, „az volt az ígéret, hogy ezzel új szavazókat képes bevonzani az ellenzéki térbe”. – Csakhogy gyakorlatilag semmi más nem történik, mint a mi szavazóbázisunk folyamatos szeletelése immár csaknem egy évtizede. Ez csakis a NER érdeke, ebből ki kell törni – mondta Ujhelyi.

Az MSZP elnökségében úgy látják, hogy tisztújításra legközelebb az őszi önkormányzati választás után kerülhet sor. Szavaik alapján viszont ha ekkor is a várakozásokat messze alulmúló eredményt érnek el, úgy a pártnak tartalmilag és formailag is teljesen újra kell gondolnia önmagát, illetve a Párbeszéddel való szövetségét. Hasonlóképpen nyilatkozott Lendvai Ildikó is, aki szerint érthető, hogy az MSZP elnöksége nem akarta „a lovak közé dobni a gyeplőt” azzal, hogy a súlyos vereséget követően lemond.

A párt korábbi elnöke az ATV-ben hangoztatta: el kell dönteni, hogy mit lehet tenni az önkormányzati választásig, ugyanakkor az egész ellenzéki struktúrát és politikai kereteket érdemes végiggondolni. Az MSZP elnökségében egyébként egyértelművé tették lapunknak: hiába indult aláírásgyűjtés annak érdekében, hogy a párbeszédes Jávor Benedeké legyen az egyetlen megszerzett brüsszeli mandátum, azt a választmány szombati döntése után Ujhelyi István vagy Szanyi Tibor kapja majd meg.

A Jávor Benedek újrázása mellett kardoskodók egyébként azzal érvelnek, hogy sokan csak miatta szavaztak az MSZP–Párbeszéd-listára, ezért „a rekordalacsony választási eredményt elérő” szocialistáknak az „elmúlt öt év legelismertebb, legkeményebben dolgozó magyar európai parlamenti képviselőjének” kellene adniuk az egyetlen mandátumot.

Maga Jávor egyébként közösségi oldalán azt írta, hogy bár senkire nem akarja hárítani a felelősséget, „kényszerek közt, sok fenntartással, vívódva”, de ő hozta meg azokat a döntéseket, amelyeknek a következményeivel most szembe kellett néznie. „Úgy hiszem, illő, hogy mindennek fényében most ne magyarázkodjak, ne kifogásokat keressek, hanem hátralépjek egyet” – írta.

Simon János: A vég kezdete

– Az MSZP jelenlegi elnöksége mögött már nincs olyan csapat, amely át akarná venni a stafétabotot. Akik erre vállalkoztak volna, azok már elfogytak – értékelte a választási kudarc következmények nélküliségét Simon János. A politológus hangsúlyozta: történetük során a szocialisták még sohasem voltak tíz százalék alatt, márpedig a süllyedő hajóról inkább menekülni szoktak, mintsem felkéredzkedni kormányosnak. Simon szerint az őszi önkormányzati választás szintén bukás lesz az MSZP számára, így legfeljebb utána jöhet a „nagytakarítás”, ami viszont nem változtat azon, hogy a párt 2022-ben a magyar Országgyűléstől is elbúcsúzzon. – Az MSZP mára mindenét, vagyonát, sajtóját és karakteres figuráit is elveszítette. Ez már szó szerint a vég kezdete – fogalmazott a politológus.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.