Nem volt nehéz a magyar terrorista elfogása

Szerencsére naivan, óvatlanul internetezett a terrorcselekmények előkészületével alaposan gyanúsítható V. Kende. Internetes „lábnyoma” nemcsak a radikális iszlámhoz való különleges vonzódásáról tanúskodik, hanem azt is megmutatja, melyik játékplatformon hálózhatta be az ISIS „toborzója”.

2021. 06. 07. 21:47
null
V. Kendét Kecskeméten fogták el a Terrorelhárítási Központ felszámoló egységei Forrás: TEK
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sorra megkereshette a magyarországi iszlám közösségeket V. Kende, akit terrorcselekmények előkészületével gyanúsítanak és letartóztattak. Az iszlám hitre áttért kecskeméti egyetemista

Bolek Zoltánnal, a Magyar Iszlám Közösség vezetőjével is felvette a kapcsolatot az interneten.

A vallási vezető azonban arra nem gondolt, hogy a fiatalember fanatizálható lesz, sőt hogy már konkrét terrortervei is vannak.

Bolek Zoltánt az Index idézte. „Láttam, hogy vele nem lehet mit kezdeni, már valamerre elment. Nem volt tiszta számomra, és le is tiltottam. Ő nem akart bejönni, nálunk tanulni. Nem jött el az internetes előadásokra sem. Utólag úgy tűnik, hogy egy önfejű ember volt, aki eleve elhatározta, mit akar csinálni. Nem azt, hogy muszlim leszek, és majd tanulok, hanem eleve elhatározta, hogy ő elmegy a legvégsőkig” – fogalmazott a muszlim vezető.

Közben a Magyar Iszlám Jogvédő Egyesület elítélte a terrortámadás elkövetésének tervét.

„A Magyar Iszlám Jogvédő Egyesület a békés együttélést, a toleranciát és a kultúrák, vallások közötti párbeszédet szorgalmazza, és ezen értékek melletti kiállásra ösztönzi a különböző társadalmi csoportokat, vallási felekezeteket, a szélsőségek terjedésének megakadályozása érdekében” – fogalmaztak.

Nem volt nehéz V. Kende elfogása Fotó: Blikk/Fuszek Gábor

V. Kende, azaz muszlim nevén Hüsseyin Ziyad V. úgynevezett „új muszlim”; a magyarországi muszlimok így nevezik az alig néhány hónapja betérőket, akik azonban még tudatlanok a vallásuk mibenlétéről. Bolek Zoltán le is szögezte: Hüsseyin Ziyad V. nem akart bemenni a mecsetbe, a közösségbe, ahol megismerhette volna az iszlámot a maga békés valóságában. A próféta tiltja az ártatlan emberek meggyilkolását. Az alapos gyanú szerint azonban a kecskeméti egyetemista

éppen erre készült, ártatlan emberekre akart támadni pokolgépekkel vagy éppen közéjük hajtani gépkocsival, akár úgy is, hogy öngyilkos merénylőként vegye el az ártatlanok életét.

A gyanúsított közösségi oldalai adnak támpontot az elemzők számára, hogy Hüsseyin/Kende hol siklott félre az iszlám tanulmányozása közben, illetve hogy milyen platformon környékezhették meg a radikális iszlám, az Iszlám Állam (ISIS) mindenre képes katonái. Az egyetemista – szerencsére – naivan netezett. Így tudhatjuk, hogy melyik az a 21 iszlám szervezet, közösség, fórum, amelyeket kedvelt, amelyekkel kapcsolatot keresett – és vélhetően zömükkel talált is. Ezek között számos, radikálisok által üzemeltetett platform is van, amelyeken a kommunikáció úgy is lehetséges, hogy az akár a dark webre is irányíthat.

Az internetező egyetemista behálózása azonban jóval egyszerűbben ment, mint azt az olvasó gondolná. A pedofil bűnözőkről írtuk meg, hogy a gyerekek kedvelte internetes játékokon keresztül, magukat gyereknek kiadva veszik fel a kapcsolatot a kiszemelt áldozattal.

A terroristák szintén alkalmazzák ezt a módszert.

Az ISIS „toborzóinak” elég volt csak felfigyelni az angolul jól kommunikáló egyetemista fokozott érdeklődésére az iszlám, majd a radikális iszlám iránt, a Facebook-oldalán pedig láthatták, hogy a többször betiltott leghíresebb torrentoldal, az nCore, valamint egy a fiatalok és idősebbek között is világszerte kedvelt szerepjáték a kedvence. Az nCore segítségével célzottan irányíthatták a dark web számukra megfelelő legmélyebb régiójába, az ISIS terroristaoldalaihoz.

Az Assisin’s Creed pedig a legjobb terep volt arra, hogy úgymond játékosként kapcsolatba kerüljenek a kecskeméti fiatallal.

„Az Asszaszin Rend vagy Asszaszin Testvériség (valamint a római korban Liberalis Circulum [Szabadelvűek Köre], illetve a középkorban Hashshashin) egy orgyilkosokból szerveződött szekta volt, amely nagyjából kétezer éve folyamatosan titkos háborút folytatott esküdt ellenségeivel, a Templomosokkal” – írják a játék ismertetőjében. Ráadásul ebben a videójátékban van titkos csevegési lehetőség a multiplayer játékban részt vevők között.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.