Továbbra is bagatellizálja tettét Fekete-Győr András

Próbálja kisebbnek láttatni tettét Fekete-Győr András, aki 2018-ban egy tüntetésen füstgránátot dobott a rendőrök közé. A Momentum elnöke váltig állítja, ő csak „beejtette” a „füstgyertyát” a rendőrök mögé, és szó sincs arról, hogy párt- és vádlott-társa, Szarvas Koppány Bendegúz tettestársa lenne.

2021. 05. 12. 15:25
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pesti Központi Kerületi Bíróságon szerdán folytatódott a kormánypárti politikusokat, gazdasági szereplőket és újságírókat nemrégiben bebörtönzéssel, illetve foglalkozástól eltiltással fenyegető, magát demokratának kikiáltó Fekete-Győr András büntetőpere. A Momentum miniszterelnök-jelöltje pártja fenegyerekével, az egykor DK-s Szarvas Koppány Bendegúzzal közösen ül a vádlottak padján.

Fekete-Győr András a vád szerint füstgránáttal dobálta meg a rendőröket 2018-ban egy tüntetésen a Kossuth téren. A szerdai tárgyaláson saját tettét nézhette vissza a kivetítőn, ám kissé zavarba jött a látottaktól
Fotó: Mirkó István

A vád szerint

Fekete-Győr lila füstgránátot dobott a Parlamentet védő rendőrsorfalra, a füsttel akadályozva az egyenruhások látását, mozgását.

A vádlott Momentum-pártelnök azonban korábban néhány forintért kapható füstgyertyát emlegetett. A márciusi tárgyaláson pedig ügyészi kérdésre felelve először tartotta magát ahhoz, hogy „háromszoros ejtő mozdulattal” juttatta a sorfal közé a szerinte füstgyertyát, amikor azonban az ügyész közbekérdezett, honnan tudta biztosan, hogy senkit nem talál el vele, azt válaszolta: „Célzottan a sorfal mögé dobtam.” Fekete-Győr egyébként feltűnően feledékeny, nem sok mindenre emlékszik a történtekből, állítása szerint elragadta a hangulat. Ez a feledékenység szerdán is jellemző volt a politikusra, aki egyébként ismét láthatóan megszeppenve vett részt a bizonyítási eljárásban.

Van is oka izgulni, hiszen bizonyítottság esetén szabadságvesztésre ítélhetik, büntetlen előéletére való tekintettel vélhetően felfüggesztve a büntetés letöltését.

Az előkészítő ülésen a vádhatóság egy év hat hónap, három évre felfüggesztett börtönbüntetést indítványozott a másodrendű vádlott Fekete-Győr Andrásra társtettesként csoportosan elkövetett hivatalos személy elleni erőszak miatt. A vád lényege szerint 2018-ban a budapesti Kossuth téren demonstráció címén füstgránáttal megdobálták a rendőrsorfalat, ezzel veszélyeztetve a munkájukat végző rendőröket, Szarvas még dulakodott is, és gázspray-vel adott nyomatékot indulatainak. Őt elsőrendűként csoportosan elkövetett hivatalos személy elleni erőszakkal vádolják.

A szerdai bizonyítási eljárás során a bíróság levetítette a rendőrök megdobálásáról készült hivatalos – térfigyelő kamerák és hatósági kamerák készítette – videófelvételeket. Fekete-Győr és Szarvas nem tagadta, nem is tagadhatta, hiszen látszott a felvételeken, hogy a köznyelvben füstgránátként emlegetett eszközöket dobtak a rendőrök felé.

Mindketten tagadják, hogy gránátoztak volna, füstképzőről, illetve füstgyertyáról beszéltek.

Szarvas ügyvédje leszögezte, nem látszik a felvételeken, hogy azt a rendőröknek dobta volna védence. Van olyan felvétel, amely szerint Szarvas az ügyész szerint „szikrázó tárgyat”, máskor „ismeretlen tárgyat” is hajított a rendőrök felé, de Szarvas szerint ő kizárólag füstszórót dobott a rendőrök mögé.

Fekete-Győr András „gránátozó” mozdulatát és a rendőrsorfal helyzetét elemezték a felek. Az ügyészség szerint a füstgránát eldobása kimeríti a hivatalos személy elleni erőszakot. Fekete-Győr és ügyvédje szerint a felvételeken is ejtés látszik, szerintük a cselekmény nem lehetett erőszakos, hiszen a pártelnök a rendőrök mögé dobta a füstképző eszközt.

A per szeptemberben folytatódik.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.