Kínai hekkerek követhettek el egy öt évvel ezelőtti kibertámadást

A támadásnak több mint kétszáz japán vállalat és kutatóintézet, köztük a japán űrkutatási ügynökség is célpontja volt.

Forrás: MTI2021. 04. 20. 13:31
null
Ma már szinte egész országokat érhet hekkertámadás (A képen bináris kódolás egy számítógép képernyőjén a tajvani Tajpejben 2017. június 28-án. Az előző napon hackerek kibertámadást indítottak a Petya néven ismert zsarolóvírussal, amely világszerte károkat okozott állami és magánvállalatok szerverében Fotó: RITCHIE B. TONGO Forrás: MTI/EPA/Richie B. Tongo
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A japán rendőrség gyanúja szerint a kínai hadsereg megbízásából tevékenykedő kínai hekkercsoport hajtotta végre az öt évvel ezelőtti nagyszabású kibertámadást, amelynek több mint kétszáz japán vállalat és kutatóintézet, köztük a japán űrkutatási ügynökség (JAXA) is célpontja volt – jelentette kedden az NHK japán közszolgálati televízió.

A híradás szerint a nyomozás során fény derült arra, hogy japán szerverről hajtotta végre a kibertámadást a Tick nevű kínai hekkercsoport.

A szervert egy, harmincas éveiben járó, akkoriban Japánban dolgozó kínai mérnök bérelte hamis személyi igazolvánnyal.

Ma már szinte egész országokat érhet hekkertámadás (A képen bináris kódolás egy számítógép képernyőjén a tajvani Tajpejben 2017. június 28-án. Az előző napon hackerek kibertámadást indítottak a Petya néven ismert zsarolóvírussal, amely világszerte károkat okozott állami és magánvállalatok szerverében)
Fotó: MTI/EPA/Richie B. Tongo

A férfi tagja a Kínai Kommunista Pártnak. Ő adta át a szerver irányítását a kiberbűnözőknek, akik közül egyesek kapcsolatban álltak a hadiiparral.

A japán rendőrség szerint a Tick a kínai hadsereg kibertámadásokra szakosodott 61 419 számú egységének az utasítására cselekedett.

Kato Kacunobu, a japán kormány főtitkára nem kívánt reagálni az NHK híradásában elhangzottakra, mert a nyomozás még tart. Megjegyezte ugyanakkor, hogy egyre szervezettebek és kifinomultabbak a japán kormányzati intézmények és a fontos infrastruktúra elleni kiberttámadások, és a kormány számára fontos, hogy reagáljon rájuk.

Egyre kifinomultabb módszerekkel dolgoznak a kiberbűnözők

Az elmúlt esztendőben ezermilliárd dollár fölé, a globális GDP több mint egy százalékára emelkedett a kiberbűnözők által okozott károk összege – írta a Generali Biztosító és az informatikai biztonsággal foglalkozó Black Cell Kft. az MTI-nek küldött közös közleményben. Ismertették: mintegy 667 százalékkal nőtt az adathalász e-maileken keresztül indított támadások száma 2020-ban, amelyek sok esetben a járványhoz kapcsolódó témákkal igyekeztek csőbe húzni a gyanútlan felhasználókat. A hiányos informatikai védelmű cégek és az egyéni felhasználók mellett ráadásul a kibertámadások kereszttüzébe kerültek a pandémiában jelentősen érintett egészségügyi intézmények, logisztikai szolgáltatók, állami szervek is, és a pénzintézetek IT-rendszereire is fokozódik a nyomás.

A cikk teljes tartalma IDE kattintva érhető el.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.