Futótippek téli álomból ébredőknek

Akár újévi fogadalomból, akár az ünnepek utáni tespedéstől szeretnénk futócipőt húzni, mindenféleképpen szívleljünk meg néhány edzéstanácsot, mert sok kellemetlenségtől kíméljük meg magunkat – írja a csupasport.hu.

Forrás: CSUPASPORT.HU2021. 01. 19. 18:10
null
A téli futás keveseknek a hobbija, mivel a hideg levegő könnyen okozhat tüdőgyulladást, azonban néhány tanács megtartásával elkerülhető sok kockázat Forrás: PEXELS
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Csupa Sport újabb sorozatában futással foglalkozó szakembereket kérdeztek a szabadidőfutókat leginkább érintő témákról. Először Szilágyi Tibor beszél arról, hogyan vágjunk neki (újra) a sportolásnak ünnepek után. A sorozat további részeiben jelennek meg írások biomechanikáról, dietetikáról, edzéstervezésről és teljesítménydiagnosztikáról, továbbá, hogy hogyan készüljünk fel triatlonversenyekre.

„Ismerek olyan hobbifutókat, akik novemberben leállnak a sportolással, és csak márciusban kezdik újra

– tájékoztat Szilágyi Tibor. – Mivel a három-négy hónapos szünet jelentős mértékű, őket tulajdonképpen újrakezdőknek tekinthetjük. Mások, jóllehet egész évben futnak, az ünnepek alatt kicsit leállnak a testmozgással, de januárban folytatják. Végül meg kell említenünk azokat, akik újévi fogadalmat tettek, hogy elkezdenek futni.

A téli futás keveseknek a hobbija, mivel a hideg levegő könnyen okozhat tüdőgyulladást, aminek elkerüléséhez egy erős immunrendszer elengedhetetlen
Fotó: PEXELS

Bármelyik csoportba is tartozunk, érdemes megfogadunk néhány tanácsot, mert így könnyebben elkerülhetjük – többek között – a korai kiégést, a csalódást és a sérülést.”

Nézzük, mire figyeljünk, hogy ne legyen nyűg a(z) (újra)kezdés!

1. Reális célkitűzések

Csak olyan célokat tűzzünk ki magunk elé, amelyeket el is tudunk érni! Jellemző hiba, hogy túl magasra tesszük a lécet, így nem tudunk megfelelni elvárásainknak. Az egyik leggyakoribb probléma, hogy amikor újévi fogadalmat teszünk, teljesen újjá szeretnénk születni – és ez nemcsak a futásra, hanem a diétára is vonatkozik. Ezzel az a baj, hogy az egyik szélsőségből a másikba lengünk át, ami idő előtti kiégéshez vezethet.

Sokkal célravezetőbb, ha kezdőként az első hónapokban csupán heti két-három alkalommal végzünk testmozgást, így elég időt hagyunk szervezetünknek, hogy alkalmazkodjon a megváltozott körülményekhez és az új életmódhoz.

Később gond nélkül bírja majd a fokozott terhelést. Testépítő-hasonlattal élve, a kidolgozott izmokhoz is sok év kitartó munkája kell, két hét alatt nem lehet látványos fejlődést elérni.

2. Strukturált terv

Hagyjunk megfelelő időt a futásra, és találjuk meg hozzá a leginkább alkalmas helyet! Először határozzuk meg, egy héten hány alkalommal szeretnénk futni, és ahhoz mérten fogalmazzuk meg céljainkat!

Hozzuk összhangba életünket a futással, és ennek megfelelően strukturáljuk mindennapjainkat!

Ha egyszer kidolgoztunk egy jól működő rendszert, ne bolygassuk meg!

3. Változatosság és rugalmasság

Figyeljünk, hogy ne mindig ugyanazokat a mozgásfajtákat és edzéstípusokat végezzük, mert az egyhangúság hamar elveszi kedvünket a futástól!

Ha nem vagyunk (elég) találékonyak, bátran keressünk edzéstervet az interneten, vagy kérjük ki szakember tanácsát! Ami a világhálóra feltöltött edzésprogramokat és módszereket illeti, kezdőként figyeljünk, hogy ne vállaljuk túl magunkat. Jellemző hiba, hogy sokan nem ismerik határaikat, és nem megfelelő módon használják a letöltött edzéstervet, így könnyen megsérülnek, vagy hamar feladják.

Ezért inkább sablonként használjuk a neten talált anyagokat, és kérjük hozzá szakember tanácsát!

Nyugodtan megbízhatunk a runnersworld.com anyagaiban, továbbá azokban, amelyekről sok jó felhasználói véleményt találunk.

4. Őszinteség

Legyünk őszinték önmagunkkal! Ha úgy érezzük, túl nagy a megterhelés, lassítsunk! A szakember szerint nem szégyen, ha „belesétálunk” a futásba, vagy éppen félbehagyjuk a tréninget. Jobb kihagyni egy edzést, minthogy kedvetlenség és fásultság miatt később egy teljes hónapot. Ha éppen nem megy a futás, ne keressünk kifogásokat, hanem nyíltan nézzünk szembe önmagunkkal!

5. Keresztedzések

A futás és a biciklizés mellett végezzünk erősítő és nyújtógyakorlatokat, vagy jógázzunk, hogy szervezetünk ne egyoldalú terhelést kapjon! Arra is ügyeljünk, hogy ne csak a futáshoz szorosan kapcsolódó izomcsoportokat erősítsük! A keresztedzés javítja erőnlétünket és közérzetünket. Legyünk rugalmasak, ha nem marad idő az aznapra tervezett futásra, végezzünk helyette keresztedzést, a futást pedig pótoljuk be a következő napon!

Futás mellett a nyújtás is ugyanolyan fontos eleme a testedzésnek
Fotó: PEXELS

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

A futás a legjobb, segítünk elkezdeni

Kell egy nagy adag elszánás ahhoz, hogy az ember felhúzza a cipőt és nekivágjon először a kijelölt távnak. De aztán rutinná válhat az elindulás, s csakhamar könnyű szárnyalásnak a futással töltött idő. Gyere. tarts velünk te is, hajrá!

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.