A pánik rossz pénzügyi tanácsadó

Válság idején, váratlan helyzetekben felértékelődik a tartalékok szerepe.

Horváth Éva
2020. 04. 27. 19:40
null
Fotó: BachPekaryMate
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még egy világjárvány idején sem gondolkodnak egyformán az emberek arról, milyen mértékben és hogyan érdemes takarékoskodni. Az azonban általánosságban kijelenthető, hogy a váratlan helyzetekben felértékelődik a pénzügyi tartalékok szerepe. Az OTP Bank Öngondoskodási index kutatása szerint a fizetési számlával rendelkező ügyfelek több mint harmada kimondottan a nem várt eseményekre takarékoskodik. Ennek a csoportnak több mint harmada pedig akár félmillió forintos kiadást is tudna finanszírozni, míg a nem kifejezetten takarékoskodók között ez az arány nem éri el a húsz százalékot.

Azok többségének is van terve, akik nem a tartalékaikhoz nyúlnának, vagy nincs is tartalékuk betegség, baleset, haláleset, munkahely elvesztése esetére. E megkérdezett kör mintegy 35 százaléka inkább több munkát, túlórázást, másodállást vállalna, minden ötödik válaszadó hitelt venne fel, míg néhányan a családtól vagy ismerősöktől kérnének segítséget.

– A pánik a legrosszabb pénzügyi tanácsadó. Első körben ezért mindenképpen el kell kerülni az elhamarkodott pénzügyi döntéseket, és a rövid távú előnyökért nem érdemes hosszabb távon komolyabb, a korábbi szokásainktól eltérő kockázatot vállalni. Ehelyett érdemes tájékozódni a pénzügyi lehetőségekről, mert megeshet, hogy jobban járunk, ha például átmenetileg szüneteltetjük a befizetéseket, mintha felbontanánk a hosszú távú megtakarításunkat, ezzel elesve a hozamoktól – javasolja Nyitrai Győző, az OTP Bank megtakarítási szolgáltatások igazgatója.

A hagyományosan nagy lakossági ügyfélkörrel bíró hazai hitelintézet tanácsai szerint ajánlatos mérlegelni, hogyan nyúlhatunk a lekötött pénzünkhöz a legkisebb veszteséggel. Jobb például elkerülni a négy-öt évre szóló, hosszú távú befektetések feltörését, mert így elesünk a hozamoktól. Még kevésbé bontsuk fel a nyugdíjas évekre befektetett vagy félretett konstrukciókat, hiszen például a nyugdíj- előtakarékossági számla feltörésekor elesünk az adókedvezménytől, és még vissza is kell fizetnünk az állami támogatásból. Ugyanakkor a most rosszabbul teljesítő befektetéseket esetleg érdemes lehet eladni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.