Dinamikusabb támogatási rendszer a hátrányos helyzetűek foglalkoztatására

Az új rendelkezések lehetőséget teremtenek arra, hogy az állam a csoportos létszámleépítés elkerülésére három hónapig átvállalja a foglalkoztatottak bérének a felét.

Magyar Nemzet
2021. 03. 04. 12:02
null
gg Fotó: Havran Zoltán
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A kormány fokozott figyelmet fordít a munkaerőpiaci szempontból hátrányosabb helyzetben lévő csoportok foglalkoztatására, amelyet dinamikusabb és egyszerűbb támogatási rendszerrel segít elő – mondta Bodó Sándor. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára közölte, az új rendelkezések lehetőséget teremtenek arra is, hogy az állam a csoportos létszámleépítés elkerülésére három hónapig átvállalja a foglalkoztatottak bérének a felét.

A márciustól hatályos törvényi és kapcsolódó kormányrendeleti szintű előírások alapján a hátrányos helyzetű munkavállalók – akik hat hónapja nem állnak alkalmazásban, vagy 15 és 24 év közöttiek, esetleg ötven év felettiek – munkába állását az elérhető támogatások mellett munkaerőpiaci szolgáltatások is segítik. Az állami foglalkoztatási szerv és az álláskereső közösen személyre szabott egyéni cselekvési tervet készítenek a mielőbbi elhelyezkedés érdekében.

Az egyéni képességeket, kompetenciákat figyelembe véve azonosítják az álláskereső céljait, az azok eléréséhez igénybe vehető szolgáltatásokat és támogatási lehetőségeket.

A súlyosan hátrányos helyzetű munkavállalók – akik 12 vagy 24 hónapja nem állnak alkalmazásban – elhelyezkedésük esetén hat hónapig járó bérkiegészítést is kaphatnak. Ha foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létesítenek, a minimálbér harminc százalékával megegyező összeghez, jelenleg havi több mint ötvenezer forinthoz juthatnak. A munkaadó is támogatásban részesül, ha súlyosan hátrányos helyzetű személyt alkalmaz, a jogviszony első négy hónapjára a munkavállaló bérének felét megtéríti az állami foglalkoztatási szerv.

A hátrányos helyzetű munkavállalók munkába állását támogatások mellett munkaerőpiaci szolgáltatások is segítik
Fotó: Havran Zoltán

A csoportos létszámleépítés elkerülésére a foglalkoztató részére három hónapon keresztül nyújtható támogatás a foglalkoztatottak bérének feléig. Ennek egy főre eső összege nem haladhatja meg havonta a kötelező legkisebb munkabér másfélszeresét. A támogatott munkaadónak többek között vállalnia kell, hogy a kérelem benyújtásakor fennálló statisztikai állományi létszámát fenntartja. Munkavállalói jogviszonyát közös megegyezéssel vagy felmondással nem szüntetheti meg a támogatási időszakot követő három hónapban sem. Tovább csökken a támogatások adminisztrációs terhe is, az igényléshez mindössze egy egyoldalas kérelmet kell kitölteni.

A foglalkoztatást elősegítő szolgáltatók működését az állami foglalkoztatási szerv által elérhetővé tett szakmai anyagok és módszertani segédletek könnyítik meg. A támogatások, szolgáltatások a járási (fővárosi kerületi) hivatalok foglalkoztatási osztályainál érhetők el.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.