Felülvizsgálattal jönnek a hitelminősítések

Először a Fitch Ratings és a Standard & Poor’s pénzügyi szolgáltató csoport globális minősítési részlege (S&P Global Ratings) vizsgálja Magyarországot.

Fellegi Tamás Péter
2020. 02. 10. 12:27
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A héten kezdődik két felülvizsgálattal a magyar államadós-osztályzatok idei hitelminősítői vizsgálatsorozata. A távirati iroda szerint a három piacvezető nemzetközi hitelminősítő intézet a tavalyi gyakorlathoz hasonlóan 2020-ban is összesen hatszor – egyenként két-két alkalommal – veszi napirendre a magyar szuverén besorolásokat.

A menetrend szerint először a Fitch Ratings és a Standard & Poor’s pénzügyi szolgáltató csoport globális minősítési részlege (S&P Global Ratings) vizsgálja Magyarországot: mindkét cég február 14-re tűzte ki a magyar besorolások első idei értékelési időpontját. A kialakult gyakorlatnak megfelelően a Fitch és az S&P várhatóan péntek éjjel, az európai és a fő amerikai piacok zárása után jelenti be az első felülvizsgálat eredményét Londonban.

A múlt évben a Fitch és az S&P is javította hazánk államadósság-kötelezettségeinek osztályzatát
Fotó: Reuters

A Standard & Poor’s a tavalyi első felülvizsgálati időpontban, 2019. február 15-én egy fokozattal BBB/A–2-re javította a hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló magyar államadósság-kötelezettségek besorolását az addigi BBB mínusz/A–3-ról. Egy héttel később, 2019. február ­22-én a Fitch Ratings ugyancsak egy fokozattal szintén BBB-re javította a devizában és forintban fennálló hosszú futamidejű magyar államadósság-kötelezettségek osztályzatát az addigi BBB mínusz-ról. A Moody’s Investors Service jelenlegi Baa3 magyar államdós-besorolása a Fitch Ratings és az S&P módszertanában BBB mínusznak – vagyis e két cég előző magyar szuverén besorolásának – felel meg, így a Moody’s a másik két globális hitelminősítőnél egy fokozattal alacsonyabb besorolást tart érvényben Magyarországra.

A hitelminősítői besorolás szerepe már jóval kevésbé jelentős, mint 5-10 éve, miután egyrészt csökkent a GDP-arányos adósság, másrészt ma már túlnyomórészt hazai szereplők, forintban finanszírozzák az adósságot, a devizahányad már csak nagyjából 16 százalék, a nemzetközi piaci hangulat váltakozása így csak mérsékelten hat az adósságfinanszírozásra.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.