Gázerőműre vár a német árampiac

Fájóan hiányzik a rugalmasan szabályozható áramtermelő kapacitás a németországi villamosenergia-rendszerből, a láthatáron lévő megoldás pedig a jelenleginél is magasabbra srófolná az árakat. A gázerőművekre nagy szükség lesz a szén- és az atomerőművek kivezetése miatt.

2021. 06. 01. 6:44
Commissioning of the new combined-cycle gas turbine power plant
03 June 2020, Berlin: Under conditions imposed in the context of the fight against the corona pandemic, invited guests will take part in the commissioning of the new combined cycle gas turbine power plant (CCGT) at the Marzahn thermal power plant. Photo: Wolfgang Kumm/dpa (Photo by WOLFGANG KUMM / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP) Fotó: Wolfgang Kumm Forrás: DPA Picture-Alliance via AFP
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly ellátáshiányt okoz Németországban a szén- és az atomerőművek kivezetése a villamosenergia-termelésből, ezen létesítmények helyébe pedig a jól szabályozható gázüzemű erőművek léphetnek. Nem is kevés, hiszen nagyjából 18 GW kapacitást (kilenc paksi atomerőműnyit) kell kiépíteni az EnAppSys tanácsadó szerint – amelynek a jelentését a Bloomberg idézte –, ha a döntéshozók pótolni akarják a jövő év végéig véglegesen leállítandó hat nukleáris áramtermelő munkáját. Emellett az ország a szén- és lignitalapú erőművi termelés felét vonná ki 2030-ra.

A gázüzemű flotta ilyen mértékű bővítése a jelenlegi összkapacitás hatvan százalékával ér fel, és nemcsak a kieső termelők miatt szükséges. Létfontosságú lesz azért is, hogy háttérként rendelkezésre álljon a növekvő nap- és szélenergia-hasznosítás mellett.

Az új erőműveknek ugyanis nem az lesz a dolguk, hogy folyamatosan működjenek, sokkal inkább az, hogy rugalmasan reagáljanak a megújuló alapú termelés ingadozására – igaz, ez nem feltétlenül a legjövedelmezőbb üzleti modell.

A gázerőművek többnyire vagy akkor termelnének hasznot, amikor csúcsra jár az áramigény, de a megújulók termelése attól elmarad, vagy a rendszer kiegyensúlyozásakor, alkalomszerűen.

Marzahnban már tavaly átadtak egy új, a kívánalmaknak megfelelő egységet
Fotó: Wolfgang Kumm/DPA Picture-Alliance via AFP

Németország egyik lehetősége egy olyan kapacitáspiac bevezetése, amelyben az energiatermelők a rendelkezésre állásért kapnak pénzt. A legnagyobb német energiacég,

az RWE vezérigazgatója, Rolf Martin Schmitz az év elején kijelentette, hogy szerinte elkerülhetetlen a kapacitáspiac bevezetése a szeptemberi szövetségi választások után.

Sabrina Kernbichler, az S&P Global Platts európai energiapiaci elemzője pedig úgy vélekedett, hogy Németországban 2026-ra elszállhatnak a villamosenergia-piac egyébként sem alacsony árai az erőművek tervezett leállítása miatt.

A rugalmasság követelményével a magyar fejlesztési tervek is számolnak: az MVM két projektben is épít gázüzemű áramtermelő egységeket. Egy-egy ötszáz megawattos gázturbina épül a Mátrai Erőmű modernizációs programja keretében, illetve a Tiszai Erőmű telephelyén.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.