Jelentős a fertőzésveszély a gyümölcsösökben

Permetezniük kellene a gazdálkodóknak, ugyanakkor ez a gyakran csapadékos, szeles időben nem egyszerű feladat. A szakemberek arra figyelmeztetnek: az időjárás kedvez a gombák, fertőzések terjedésének a szántókon, a kertészetekben és a szőlőkben egyaránt.

Nagy Kristóf
2019. 06. 03. 14:33
null
A csapadékos időjárás hátráltatja a növényvédelmet Fotó: MTI/Sóki Tamás
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hátráltatja a csapadékos, szeles időjárás a növényvédelmet, pedig a gazdáknak permetezniük kellene, mivel a folyamatosan nedves leveleken és gyümölcsökön jól érzik magukat a kórokozók – olvasható Zsigó Györgynek, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara budapesti szervezete alelnökének friss elemzésében, amelyet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) tett közzé.

A szakember kiemelte, a permetezés azért is rendkívül fontos, mert amellett, hogy a fertőzések terjedésének kedvez az időjárás, a növények a hideg ­miatt egyébként is lemaradtak a fejlődésben és gyengék. Az eső és a szél ­miatt megsérült a kis gyümölcsök viasz­rétege, bőrszövete, így már közvetlenül a termést veszélyeztetik a kórokozók.

Zsigó György szerint a probléma a következő napokban a meleg időjárással fokozódhat. Ennek oka, hogy az átázott talajból gőzölgő pára miatt sokáig meglesz az utánpótlása annak a folyamatos levélnedvességnek, amely kiváló környezetet nyújt a gombák szaporodásának. A probléma szinte minden zöldség- és gyümölcsfélét érint.

A szakember figyelmeztetett, a burgonyát és a paradicsomot érintő gombás fertőzés, a fitoftóra gyorsan kárt tesz a bokrosodó növények leveleiben, és az ellenálló növényfajtákat sem kíméli. A szőlőben is gondot jelent a gombásodás, a legismertebb lisztharmatfertőzés mellett egyéb fajok is veszélyt jelentenek a tőkékre, főként ott, ahol megsérült a szőlő, például jégverés miatt. Hamarosan teljes virágzásban lesz a szőlő, a virágok pedig érzékenyebbek, mint a levelek, így a növényvédelem kiemelten fontos ebben az időszakban.

A csapadékos időjárás hátráltatja a növényvédelmet
Fotó: MTI/Sóki Tamás

A gyümölcsösökben is súlyos a helyzet. Zsigó György kiemelte: már az éretlen terméseken is komoly moníliás fertőzés látható. A permetezést követően a gombaölő készítményeket az eső lemoshatja a növényről, ugyanakkor a beteg termés leszedésével, a lehullottak összegyűjtésével és megsemmisítésével is lassítható a gomba továbbterjedése. A meleg és a nedves talaj párolgása miatt a varasodásra érzékeny alma- és körtefajtákon szinte biztosan felerősödik a fertőzés.

A szántóföldeken sem jobb a helyzet, mivel a gabonanövényeknél erősebb gyomok alaposan kihasználták a bőséges csapadékot. A szakember azt javasolta, aki teheti, növényvédő szerek használata helyett inkább gyomláljon. Ha ez nem megoldható, akkor leginkább a glifozát hatóanyagú gyomirtó ajánlott. Zsigó György ugyanakkor óvatosságra intett a szerek használatával, mivel ezek felszívódnak, emiatt a fiatal csemeték kérgén vagy a lepermetezett leveleken át bejuthatnak a növényekbe, és elpusztíthatják azokat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.