KSH: 11,3 százalékkal nőtt az átlagkereset 2018-ban

Tavaly decemberben a bruttó átlagkereset 360 000 forint volt, 10,2 százalékkal több, mint egy évvel korábban. 2018. január-decemberben a bruttó átlagkereset 329 900 forint, a nettó átlagkereset 219 400 forint volt, egyaránt 11,3 százalékkal nőtt az előző évihez viszonyítva – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Forrás: MTI2019. 02. 21. 10:48
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A decemberi 2,7 és a tavaly éves átlagban 2,8 százalékos inflációval számolva a reálkeresetek az év utolsó hónapjában 7,3, a tavalyi egész évet tekintve 8,3 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. A növekedésre a munkaerő-kereslet élénkülése, a minimálbér és a garantált bérminimum 8, illetve 12 százalékos emelése, a költségvetési szféra egyes területeit, továbbá bizonyos állami közszolgáltató cégek dolgozóit érintő keresetrendezések voltak hatással – fűzte hozzá a hivatal.

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű átlagos bruttó keresete – a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél közfoglalkoztatottak nélkül számolva 371 700 forint volt, 9,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A nettó kereset 247 200 forint volt. A vállalkozásoknál 10,5 százalékkal 375 ezer forintra emelkedtek a bruttó és 249 400 forintra a nettó átlagkeresetek. Ezen belül a rendszeres kifizetések 9,4 százalékkal emelkedtek, az egyszeri jutalmak, prémiumok és más egyedi kifizetések 18,2 százalékkal megugrottak és meghaladták az 51 ezer forintot.

A költségvetési szférában 362 200 forint volt a decemberi bruttó átlagkereset és 240 800 a nettó, 5,3 százalékkal több, mint az előző év decemberében. A rendszeres fizetések 6,4 százalékkal nőttek, a decemberi prémiumok, jutalmak és más egyszeri pénzjuttatások összege 4,4 százalékkal csökkent, de ezzel is megközelítette a 34 ezer forintot. A vállalkozásoknál foglalkoztatottak létszáma 2,5 százalékkal, a közszférában alkalmazottaké 0,5 százalékkal nőtt egy év alatt tavaly decemberre.

A decemberi bruttó átlagkereset a feldolgozóiparban 10,9 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, az építőiparban 13,0 százalékkal nőtt és 366 700, illetve 302 700 forintot ért el. Az idegenforgalomban, mint a szálláshely szolgáltatás, vendéglátás 13,3 százalékkal nőttek a bérek, de ezzel sem érték el a 225 ezer forintot, a pénzügyi és biztosítási területen viszont 701 ezer forintot is meghaladták 13,2 százalékos növekedéssel. A költségvetési szektoron belül a közigazgatás, védelem; kötelező társadalombiztosítás területén 4,1 százalékos emelkedéssel 427 500 forintra nőttek a bérek, az oktatásban 334 200 forint volt a bruttó átlagkereset, 4,2 százalékkal több az előző decemberinél, míg a humán egészségügyben 8,7 százalékkal, a szociális ellátás területén 11,1 százalékkal magasabb keresetek 350 ezer és 248 ezer forintot értek el.

A közfoglalkoztatottak létszáma 23,6 százalékkal, 113 ezerre csökkent tavaly decemberre az egy évvel korábbi 150 ezerről.

KSH: 6,0 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom 2018-ban

A kiskereskedelmi üzletek forgalma tavaly decemberben a nyers adat szerint 3,7 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. 2018-ban a forgalom volumene – a naptárhatástól megtisztított és a nyers adatok szerint egyformán – 6,0 százalékkal nagyobb volt az előző évinél – erősítette meg csütörtökön második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az előző évben a nyers adat szerint 5,4, a naptárhatástól megtisztítva 5,7 százalékos volt a kiskereskedelmi forgalom növekedése.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,4 százalékkal nőtt a forgalom az előző évhez képest, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 9,1, az üzemanyag-kiskereskedelemben 6,4 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. A második becslés adatai megegyeznek az első becslésben közöltekkel. Tavaly decemberben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene nem változott a naptárhatástól megszűrt adatok szerint. Az élelmiszer-kiskereskedelem 79 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 0,9 százalékkal nőtt, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 1,2 százalékkal csökkent.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 8,0 százalékkal emelkedett. Növekedtek az eladások a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer- (8,5 százalék), iparcikk jellegű vegyes (8,4 százalék), a textil-, ruházati és lábbeli- (6,8 százalék), valamint a bútor-, műszakicikk-üzletekben (5,3 százalék). Ezzel szemben csökkent a forgalom volumene a használtcikk- (-3,6 százalék), valamint a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben (-1,5 százalék).

Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 5,9 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 30,8 százalékkal emelkedett, folytatva az évek óta tartó trendet.

Az üzemanyagtöltő állomások forgalma 4,9 százalékkal nőtt. A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 3,5 százalékkal emelkedtek.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 1141 milliárd forint volt decemberben.

Az országos kiskereskedelmi forgalom 46 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 42 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 12 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott – közölte a KSH.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.