Paks II: Újabb jóváhagyás érkezett Brüsszelből

A létesítési engedély megérkezése előtt, 2021 elején elkezdődhetnek az atomerőmű földmunkái.

2020. 04. 23. 17:50
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottság jóváhagyta a Paks II projekttel kapcsolatos terület-előkészítési munkákat is szabályozó kormányrendelet tervezett módosítását – tájékoztatta a távirati irodát a Paksi Atomerőmű két új blokkja tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter. Süli János kiemelte: az uniós döntés alátámasztja, hogy a magyar kormány az európai gyakorlatnak és a nukleáris biztonsági előírásoknak megfelelően kívánja módosítani a nukleáris biztonsági szabályzatot. Arra is emlékeztetett, hogy a tervezett hazai jogszabálymódosítás nem jelent enyhítést. Az előírásokat, követelményeket nem módosítja, a hatóság felügyeleti jogosítványai nem változnak. A módosításnak egyedüli célja, hogy a paksi telephelyen az előkészítő földmunkák korábban megkezdődhessenek, így biztosítottak legyenek a folyamatos munkavégzés feltételei.

Süli János hozzátette: a Brüsszel által is jóváhagyott módosítás alapján az engedélyes Paks II Zrt. a földmunkák engedélyezési eljárását csak három hónappal azt követően kezdheti meg, hogy a létesítési engedély iránti kérelmet benyújtotta a hatóságnak. Ez idő alatt ugyanis az Országos Atomenergia Hivatal értékelni tudja az atomerőművi blokkokra vonatkozó létesítési engedély iránti kérelem alapvető építési sajátosságait, illetve a nukleáris biztonsági előírások alapján azok kapcsolódását a terület-előkészítési munkákhoz.

A létesítési engedély megérkezése előtt, 2021 elején elkezdődhetnek a Paks II atomerőmű földmunkái – ezt a miniszter szintén tegnap, Pincehelyen mondta. Süli János emlékeztetett arra, hogy az új atomerőmű létesítési engedélykérelmét 2020. június 30-ig nyújtja be a Paks II Zrt. a hatóságnak. Hozzátette, hogy a főépület építéséhez a társaság az engedélyt várhatóan 2021 szeptemberében kapja meg. Az előkészítő szakaszban nyolcmillió köbméter földet kell megmozgatni, 2570 méter résfalat kell építeni és a teljes területet meg kell szilárdítani. Mindez a talaj szerkezetétől függően 18-26 hónapot vesz igénybe. Megjegyezte: atomerőmű-építések esetében a nemzetközi gyakorlatban elfogadott, hogy a földmunkát a végleges létesítési engedély előtt elkezdik.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.