Változik a munkaerőpiac

Immár a járvány közvetett hatásai érződnek a hazai munkaerőpiacon: azokon a területeken, ahol a második féléves kilátások rosszak, több cégnél elbocsátások kezdődtek. Országos szinten ugyanakkor nem ez a jellemző, mivel az érintettek szinte azonnal elhelyezkednek, ráadásul az ágazatok többségében változatlan, sőt élénkülő munkaerő-kereslet tapasztalható, amelyet a piac is alátámaszt. A globális folyamatok hatására vége a bérversenynek, sokan alacsonyabb keresetért találnak új állást.

Nagy Kristóf
2020. 07. 28. 6:16
null
Akik elvesztik az állásukat, hamar találnak új foglalkozást, még ha kisebb fizetésért is Fotó: Teknős Miklós
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországot sem kerülte el a koronavírus-járvány megjelenése miatt kialakult gazdasági válság, a közvetett hatások már érződnek. A járvány megjelenését követő korlátozásokban közvetlenül érintett ágazatok leállása miatt nem vesztek oda tömegesen munkahelyek, amit a statisztikák is alátámasztanak.

Most viszont a járvány közvetett hatásai okoznak átrendeződést a munkaerőpiacon – hangsúlyozták a Magyar Nemzet megkeresésére a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletek. A beszámolók szerint országos leépítési hullámtól továbbra sem kell tartanunk, ugyanakkor több területen, jellemzően az ipar ágazataiban karcsúsításba kezdtek azok a vállalatok, amelyek kedvezőtlennek látják második féléves üzleti kilátásaikat. A szakszervezetek még májusban arról számoltak be, hogy a vállalkozások kivárnak és a második féléves megrendelések, előrejelzések szerint döntenek az esetleges elbocsátásokról. A képviseletek kérdésünkre elmondták, tömeges létszámleépítésben csak néhány cég gondolkozik. Az elbocsátások eddig jellemzően a kölcsönzött munkaerőt érintették, most viszont már az állományból is elküldenek munkavállalókat, beleértve a szellemi pozíciókat is.

A vállalkozói képviseletek szerint nincs országos probléma, a helyzet kezelhető, mivel – szemben a 2008-as válsággal – szép számmal vannak üres álláshelyek, és a toborzások sem álltak le. A bizakodásra az ad okot, hogy az elküldött dolgozók jellemzően azonnal találnak másik állást a szakmájukban, ráadásul más ágazatok cégei továbbra is munkaerőért kiáltanak. Sokakat a kormányzati támogatások, a munkahelyvédelmi akció intézkedései védenek. Összességében a képviseletek is úgy látják, hogy a regisztrált álláskeresők száma valóban csökken, mivel a leépítésekben, elbocsátásokban érintettek már az előtt találnak másik állást, hogy álláskeresőként nyilvántartásba vennék őket.

Akik elvesztik az állásukat, hamar találnak új foglalkozást, még ha kisebb fizetésért is
Fotó: Teknős Miklós

A keresetekre ugyanakkor kedvezőtlenül hat a válság – számoltak be megkeresésünkre a szakszervezetek. A járvány megjelenése előtt bérverseny volt a jellemző, mivel a munkavállalók továbbálltak adott esetben ugyanazon ipari park egy másik vállalkozásához, ha az többet fizetett. Most más a helyzet: az elküldött munkavállalók ugyanabban a munkakörben más cégnél sok esetben már alacsonyabb fizetésért tudnak csak elhelyezkedni. Gyakorlattá kezd válni az a jelenség is, hogy bizonyos munkavállalók munkaköri átsorolás miatt alacsonyabb keresetért tudnak tovább dolgozni, amelynek oka sokszor a költségcsökkentés. A szakszervezetek a legtöbb helyen segítenek az elküldött munkavállalóknak gyorsan és hatékonyan új munkát találni, átirányítani az érintetteket.

A képviseletek összességében úgy látják, nem kezdődött más uniós országokhoz hasonló leépítési hullám, ami egyelőre nem is várható, de a világgazdasági krízis a magyar munkahelyekre és a keresetekre is kedvezőtlen hatással van. Ugyanakkor a legtöbb gazdasági szereplőnél még mindig a bizonytalanság a jellemző, mivel a kilábalást nagyban befolyásolja – vakcina híján – a járvány előrejelzett második hulláma. A versenyszféra túlnyomó többsége ráadásul abban érdekelt, hogy megtartsa tapasztalt munkavállalóit, akár állami segítség bevonásával is.

A globális gazdaságtól kevésbé függő ágazatokban ugyanakkor élénkülő toborzásról számolnak be az állás­piac szereplői. Ahogy korábban írtuk, június közepe óta ismét nő a foglalkoztatottság, és csökken az álláskeresők száma. A szórványosan előforduló leépítések ellenére továbbra is nagy a kereslet a diákok iránt, és egyre több, jellemzően magas tudást igénylő munkahely jön létre.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.