Washingtont követi a romániai 5G-stratégia

A román sajtó szerint a felek által 2019 augusztusában aláírt amerikai–román memorandumnak és egy román törvénytervezetnek az a célja, hogy kizárja Kínát, illetve a kínai Huawei telekommunikációs óriáscéget a romániai 5G-hálózatok kiépítéséből.

Mobile phone antenna
Mobile phone antenna Fotó: VOISIN
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak nemzetbiztonsági jóváhagyással rendelkező gyártók által szállított műszaki eszközöket és szoftvereket használhatnak fel a romániai mobilszolgáltatók az 5G-hálózatok kiépítéséhez és működtetéséhez egy nemrég elkészült román törvénytervezet értelmében. A kormány által már elfogadott dokumentum azokat az ötödik generációs (5G) mobilhálózatok kiépítésével kapcsolatos alapelveket foglalja jogszabályba, amelyekről Donald Trump amerikai elnök és Klaus Johannis államfő 2019 augusztusában Washingtonban írt alá megállapodást. Bár egyik dokumentum sem említi konkrétan, a bukaresti sajtó szerint az amerikai–román memorandumnak és a tervezett törvénynek az a célja, hogy kizárja Kínát, illetve a kínai Huawei telekommunikációs óriáscéget a romániai 5G-hálózatok kiépítéséből. A törvénytervezet szerint az 5G-technológiákat gyártó cégeket a romániai Legfelsőbb Védelmi Tanács jóváhagyása alapján miniszterelnöki határozattal engedélyezik.

Fotó: MTI/EPA/EFE/Quique García

Mi a román stratégia az 5G ügyében? – kérdeztük Barabás T. Jánost, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzőjét. A Románia-szakértő arra emlékeztetett, hogy az ötödik generációs telekommunikáció a jelenleginél nagyságrendekkel nagyobb adatcserét biztosít a szerverek, sugárzó relék és a felhasználók számára, ami az új robotizált ipar, de például az IoT (internet of things) működése számára is előfeltétel. Ennek monopolizálása a világhatalmi küzdelmek középpontjában áll, és a teljes technológiával egyelőre csak kínai, dél-koreai, amerikai és svéd cégek rendelkeznek.

– Romániában 2019-ben fogadott el a kormány és a parlament egy 5G-stratégiát. A dokumentum fogalomzavarokkal terhelt, a címével ellentétben nem stratégia, mert hiányzik belőle a határidő, a konkrét cél, az eszközök, felelősök megnevezése. Inkább csak egy szándéknyilatkozat – mondta a Magyar Nemzetnek a Románia-szakértő. Kiemelte ugyanakkor, hogy Bukarest 2019-ben az amerikai AT&T-vel kötött szerződést az 5G kiépítésére, ami a Huawei kizárását is jelenti. – Azóta nem mozdult a törvényhozás, márpedig számos törvényre, határozatra van szükség a munka megkezdéséhez. Közben a Romániában is jelen lévő Deutsche Telekom együttműködik fejlesztésekben és gyártásban is a Huaweijel – fogalmazott az elemző. Hozzátette: kétli, hogy több európai állam ellen tudna állni a kínai nyomásnak, legfőképpen a Balkánon.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.