Ez derül ki annak a jelentésnek a tervezetéből, amelyet a képviselőházi testület – csaknem egyéves vizsgálódás után – a témáról készített. A dokumentumot hivatalosan hétfőn hozzák nyilvánosságra, de a szövegből már előző nap számos részlet kiszivárgott.
Eszerint a cégek nem tudtak elegendő információt nyújtani a kínai állami befolyás miatti aggodalmak eloszlatására. „Kínának vannak eszközei, van lehetősége és van indítóoka is arra, hogy ezeket a távközlési vállalatokat rosszindulatú célokra használja” – áll a tervezetben.
A vizsgálat egyebek között azon feltételezések nyomán indult, hogy a két neves cég révén a kínai hatóságok bizalmas gazdasági információkhoz juthatnak, netán számítógépes támadást készíthetnek elő. A Huawei és a ZTE tagadja, hogy bármilyen kapcsolata lenne a kínai kormányzattal. Vezetőik az amerikai bizottság előtt azt hangoztatták, hogy nem foglalkoznak politikával, kizárólag üzlettel.
A Huawei a világ második legnagyobb telekommunikációs felszereléseket gyártó vállalata, a ZTE pedig a negyedik legnagyobb mobiltelefon-gyártó. Csak a Huawei tavaly 1,3 milliárd dolláros bevételre tett szert az Egyesült Államokban. A Huawei szeptember közepén az MTI-nek küldött nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy sosem veszélyeztette az Amerikai Egyesült Államok biztonságát.