A lengyel–litván–ukrán parlamenti közgyűlés Ukrajna gyors EU- és NATO-tagságát sürgeti

Az elfogadott határozatban létfontosságúnak nevezik Ukrajna győzelmét.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 12. 07. 17:38
DUDA, Andrzej; ZELENSZKIJ, Volodimir
Kijev, 2022. augusztus 23. Volodimir Zelenszkij ukrán (j) és Andrzej Duda lengyel elnök sajtótájékoztatótz tart Kijevben 2022. augusztus 23-án. MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko Fotó: Szerhij Dolzsenko
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrajna európai uniós és NATO-tagságának gyors elfogadását sürgették a lengyel–litván–ukrán parlamenti közgyűlés Vilniuszban szerdán véget ért kétnapos ülésének közös nyilatkozatában – olvasható a lengyel szenátus hivatalos Twitter-oldalán. A parlamenti küldöttségét vezető Viktorija Cmilyte-Nielsen litván házelnök, Tomasz Grodzki lengyel szenátusi elnök, valamint Ruszlan Sztefancsuk ukrán házelnök által jegyzett nyilatkozat szerint a három ország együttműködni kíván Ukrajna jelenlegi és háború utáni újjáépítésében.

Létfontosságúnak nevezik a nyilatkozatban Ukrajna és Európa számára, hogy „Ukrajna győzzön az Oroszországi Föderáció ellen folytatott háborúban”.

Felszólítják a nemzetközi közösséget, hogy folytassa és fokozza az Oroszországra gyakorolt szankciós nyomást, és így csökkentse Moszkva képességét a háború folytatására. Szorgalmazzák Ukrajna további politikai, gazdasági, pénzügyi, humanitárius és katonai támogatását.

Kiemelik a légvédelmi rendszerek ukrajnai szállítása gyorsításának óriási szerepét a civil lakosság és a kritikus infrastruktúra védelmében.

Elítélik az atomfegyverek lehetséges bevetését emlegető, „felelőtlen és provokatív orosz retorikát”.

Javasolják az orosz tagság jogosultságának megfontolását az Egyesült Nemzetek Szervezetében (ENSZ) és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetben (EBESZ).

„Határozottan felszólítják” az EBESZ parlamenti közgyűlését a szervezet szabályzatának módosítására úgy, hogy felfüggeszthető legyen azon tagállam mandátuma, amely katonai támadást indított egy másik tag ellen.

A dokumentumban az Oroszország által „törvénytelenül fogva tartott számos ukrán civil” szabadon bocsátását is sürgetik.

Ukrajna februárban kérvényezte az európai uniós tagságot, júniusban odaítélték neki a tagjelölti státust az unióban. Szeptember végén Kijev gyorsított eljárású NATO-tagságért folyamodott.

 

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (jobbra) és Andrzej Duda lengyel elnök sajtótájékoztatót tart Kijevben 2022. augusztus 23-án (Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.