A gáztranzit-szerződés után a fogolycserében is megállapodott Oroszország és Ukrajna

A két államfő reményét fejezte ki, hogy a közeljövőben a Donyec-medence teljes frontvonalán fegyverszünet léphet életbe.

Forrás: MTI2019. 12. 31. 15:12
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden, az újév alkalmából folytatott telefonbeszélgetésben megállapodott egymással, hogy haladéktalanul megkezdik egy újabb orosz-ukrán fogolycsere előkészítését – közölte mindkét ország elnöki hivatala.

Az államfők a hamarosan sorra kerülő fogolycsere érdekében megegyeztek, hogy hozzálátnak az Oroszország területén, illetve a Krím félszigeten bebörtönzött ukránok – köztük krímiek -, valamint az Ukrajnában fogva tartott oroszok listájának összeállításához.

Ukrajna és Oroszország legutóbb szeptember 7-én cserélt ki foglyokat, akkor térhettek vissza Ukrajnába többekkel együtt a tavaly novemberi ukrán-orosz fekete-tengeri incidens során bebörtönzött ukrán haditengerészek és Oleh Szencov Szaharov-díjas ukrán filmrendező.

Vasárnap az ukrán kormányerők és a kelet-ukrajnai szakadárok hajtottak végre nagyszabású fogolycserét.

A két államfő reményét fejezte ki, hogy a közeljövőben a Donyec-medence teljes frontvonalán fegyverszünet léphet életbe.

Putyin és Zelenszkij köszöntötte egymást az újév alkalmából, üdvözölte a vasárnapi fogolycserét, valamint a hétfőn aláírt orosz-ukrán gázszállítási megállapodást.

Az orosz és az ukrán elnök először július 11-én, másfél hónappal Zelenszkij hivatalba lépése után beszélt egymással telefonon. Később több telefonbeszélgetésre is sor került közöttük. Személyesen első ízben december 9-én találkoztak Párizsban, a normandiai négyek – Oroszország, Ukrajna, Franciaország, Németország – csúcstalálkozóján, ahol kétoldalú megbeszélést is tartottak.

Ukrajna és Oroszország öt évre szóló gáztranzit-szerződést kötött

Ukrajna és Oroszország öt évre szóló gáztranzit-szerződést írt alá – jelentette be hétfőn késő este Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Telegram internetes üzenetküldő portálon keresztül.

Az ukrán államfő szavai szerint Ukrajna legalább 7 milliárd dollár bevételhez jut a megállapodásnak köszönhetően. A szerződés a megállapodás szerint tíz évre meghosszabbítható. Zelenszkij az üzenetben hangsúlyozta, hogy ez az egyezség biztosítja az ukrán gázvezeték kihasználtságát és az energetikai biztonságot, valamint az ukránok jólétét. Kiemelte, hogy az első évben az orosz fél legalább 65 milliárd köbméter gázmennyiség tranzitját garantálja Ukrajnán keresztül, a következő négy évben pedig 40 milliárd köbméterét.

Alekszej Miller, a Gazprom orosz gázipari vállalat vezérigazgatója újságíróknak nyilatkozva megerősítette, hogy sikerült aláírni a szerződés- és egyezségcsomagot, amely – mint fogalmazott – a felek közötti érdekegyensúly helyreállítását szolgálja.

„Ötnapos, magszakítás nélküli tárgyalásokat követően Bécsben sikerült elfogadni a végső döntéseket és megkötni az utolsó megállapodásokat is. Egyidejűleg aláírtak egy sor egyezményt és szerződést. Ezek valójában egy nagy megállapodás-csomagot képeznek, amely a felek közötti érdekegyensúly helyreállítását szolgálja. A mai naptól ezek a dokumentumok jogi erővel bírnak és biztosítják az orosz gáztranszfert Ukrajnán keresztül 2019. december 31-ét követően” – közölte Miller. A szerződéseket 2019. december 30-val keltezték.

Miller hangsúlyozta: a Gazprom minden tőle telhetőt megtett, s az orosz vállalat ismételten bizonyította, hogy megbízható partner és felelősségteljes beszállító.

Az ukrán Naftohaz állami gázvállalat szintén megerősítette a megállapodás létrejöttét. Jurij Vitrenko, a Naftohaz igazgatója szerint egyezség született a peres ügyek rendezéséről is. „A gáztranzit-egyezményen kívül aláírtuk a rendezési egyezséget is. Ennek a megállapodásnak az értelmében a Gazprom felhagy a stockholmi döntőbíróság ítéletének megfellebbezésével” – emelte ki Vitrenko. Hozzátette: az egyezség értelmében a felek megszüntetik az egymás ellen folyamatban lévő peres eljárásokat és visszavonják a panaszokat.

Hétfőn befejeződött Bécsben az a többnapos tárgyalássorozat, amelyet az ukrán és az orosz gázvállalat folytatott a gáztratzitról. Az Ukrajnán keresztül Európába irányuló orosz gázszállításról szóló, 2009-ben kötött szerződés hatálya az idei év végével hatályát veszti, ezért Ukrajnának és Oroszországnak új szerződést kellett kötnie.

Moszkva egyik fő feltétele az volt, hogy kölcsönösen mondjanak le minden peres követelésről egymással szemben, másrészről eleinte nem akart egy évnél hosszabb szerződést kötni. Kijevnek viszont a minél hosszabb távú szerződés állt az érdekében, tekintettel az épülő Északi Áramlat-2 gázvezetékre, amely komoly konkurenciát jelent az ukrajnai gázvezetéknek.

Múlt pénteken a Gazprom kifizette a Naftohaz ukrán állami gázvállalatnak a stockholmi döntőbíróság által korábban már megítélt 2,9 milliárd dollárt. Olekszij Orzsel ukrán energetikai miniszter korábban elmondta, hogy ugyanakkor az ukrán gázvállalat a megállapodás érdekében további 12,25 milliárd dollár peres követelésről mond le a Gazprommal szemben.

Az UNIAN ukrán hírügynökség emlékeztetett: hétfőn Ukrajna és az orosz Gazprom gázvállalat megállapodást írt alá arról, hogy Kijev lemond arról a 7,4 milliárd dollár követelésről, amelyet az ukrán monopóliumellenes bizottság vetett ki korábban az orosz gázóriásra bírságként.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.