A hágai bíróság elé kerülhet a görög-török viszály

Görögországnak és Ciprusnak meggyőződésük, hogy a török-líbiai megállapodás érvénytelen, mert nemzetközi tengerjogot sért.

Mártonffy Attila
2020. 01. 01. 9:20
Turkish seismic research vessel, the Piri Reis, is seen docked in the port of Famagusta in eastern Cyprus
Török kutatóhajó a ciprusi Famaguszta kikötőjében Fotó: Stringer . Forrás: Reuters
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amennyiben Athén és Ankara nem tudja egymás között rendezni vitáját a Földközi-tenger bizonyos övezeteinek használatáról, Görögország a hágai Nemzetközi Bíróság (ICJ) elé viszi az ügyet – közölte vasárnap Kiriakosz Micotakisz miniszterelnök. A kijelentésre azt követően került sor, hogy Törökország a múlt hónapban megállapodást írt alá Líbia nemzetközileg elismert kormányával, amely szerint a felek kizárólagos gazdasági övezetet hoznak létre Törökország délmediterrán partjai­tól az arab ország északkeleti part­jaiig.

Görögországnak és Ciprusnak, amelyek régtől fogva vitáznak Ankarával vízi területi ügyekben, viszont meggyőződésük, hogy a megállapodás érvénytelen, mert nemzetközi tengerjogot sért. Továbbá állítják, hogy az egyezség nem más, mint cinikus erőforrás-foglalás a Földközi-tenger keleti részében lévő gázlelőhelyek kiaknázásának megakadályozása és a versenytársak destabilizálása érdekében – ismerteti Athén véleményét a Kathimerini című görög lap online kiadása.

Micotakisz a To Vima című hetilapnak adott interjújában kifejtette: az a szándéka, hogy hazája és Törökország politikai és diplomáciai szinten tárgyaljon a tengerhasználati jog eltérő értelmezéséről az Égei- és a Földközi-tenger keleti részében. – Azonban világosan le kell szögeznünk, ha nem jutunk egymással dűlőre, nemzetközi testületnek kell döntenie, mint például az ICJ Hágában – mondta a görög kormányfő.

Török kutatóhajó a ciprusi Famaguszta kikötőjében
Fotó: Reuters

Korábban Ciprus azzal a kéréssel fordult a nemzetközi bírósághoz, hogy védje meg tengeri természeti kincsei kitermelési jogát. A szigetország kormánya még 2011-ben talált gázt partjai mentén, ám nem tud megegyezni Törökországgal a tengeri használati övezetekről.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.