A V4-ek és az Európai Unió is kiáll Csehország mellett

A visegrádi országok külügyminiszterei készen állnak „a felforgató tevékenységgel szembeni ellenálló képességük további megerősítésére”.

2021. 04. 20. 11:17
null
Andrej Babis cseh kormányfő Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió teljes támogatásól és szolidaritásáról biztosította Csehországot, amiért cseh diplomáciai lépésekre válaszul Oroszország 16 cseh diplomatát és négy követségi alkalmazottat nyilvánított nemkívánatos személynek – közölte az Európai Unió külügyi szolgálata (EEAS) ma. Az uniós szolgálat közleménye annak kapcsán készült, hogy a cseh kormány szombaton 18 orosz diplomatát utasított ki az országból, akik a helyi hatóságok szerint az orosz titkosszolgálatoknak dolgoztak. Válaszul Prága lépésére Moszkva 16 cseh diplomatát és négy követségi alkalmazottat nyilvánított nemkívánatos személynek. Kiemelték:

az Európai Uniót mélységes aggodalommal tölti el Oroszország ismétlődő, veszélyes és rosszindulatú magatartása Európában. Oroszországnak fel kell hagynia minden olyan tevékenységgel, amelyek sértik a nemzetközi elveket és normákat, és veszélyeztetik az európai stabilitást.

Varsó már múlt csütörtökön nemkívánatos személynek minősítette a varsói orosz nagykövetség három munkatársát, a lépést azzal indokolták, hogy az érintettek megsértették a diplomáciai státus feltételeit, és Lengyelországnak ártó tevékenységet folytattak.

Andrej Babiš kormányfő a 18 orosz diplomata szombati kiutasításával kapcsolatban azt mondta:

megalapozott az a gyanú, hogy az oroszoknak részük volt a 2014-ben a vrbeticei lőszeraktárban történt robbanásokban.

A robbanásokért a cseh hatóságok a helyi sajtó szerint az orosz titkosszolgálatokat tették felelőssé, és körözést adtak ki az orosz katonai felderítés két tisztje, Alekszandr Miskin és Anatolij Csepiga ellen. Őket Nagy-Britanniában mérgezési kísérlettel gyanúsították meg, amelyet 2018-ban Salisburyben Szergej Szkripal átállt orosz katonai hírszerző és a lánya ellen követettek el.

Andrej Babiš ugyanakkor csütörtök esti kijelentésével némileg mérsékelte a konfliktust. A miniszterelnök közölte:

a vrbeticei robbanás nem minősíthető állami terrorizmusnak, alapvetően egy bolgár vállalkozó áruja elleni támadásról van szó.

A lengyel külügyminisztérium szerint egyébként visegrádi csoportot (V4) alkotó országok külügyminiszterei az EU-tól külön is szolidaritásukat fejezték ki az orosz diplomatákat kiutasító Csehországgal. A lengyel, magyar és szlovák külügyminiszter a nyilatkozat szerint

elítél minden olyan tevékenységet, amely fenyegetést jelent a szuverén államok és lakosaik biztonságára.

A hétfői nyilatkozat szerint a visegrádiak készen állnak „a felforgató tevékenységgel szembeni ellenálló képességük további megerősítésére”.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.