A világ legnagyobb piacát teremti meg a klímavédelem

A Joe Biden által szervezett klímacsúcs második napján a jövő lehetőségeiről volt szó.

2021. 04. 23. 17:29
BIDEN, Joe
Washington, 2021. április 22. Joe Biden amerikai elnök beszél az amerikai kezdeményezésû, videokapcsolaton keresztül zajló nemzetközi klímavédelmi csúcstalálkozón a washingtoni Fehér Ház Keleti termében 2021. április 22-én. MTI/AP/Evan Vucci Fotó: Evan Vucci
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Joe Biden amerikai elnök által összehívott virtuális klímacsúcs második napja az éghajlatváltozás elleni küzdelem gazdasági lehetőségeit és a technológiai innovációk fontosságát járja körül.

– A világ eddigi legnagyobb piaca nyílik meg a szemünk előtt, amely több millió értékes, jól fizetett állást kínál majd

– közölte pénteki nyitóbeszédében John Kerry, Biden klímaügyi különmegbízottja.

– A mai nap erről a jövőképről fog szólni. Kormányfőket, vállalkozókat, közösségi és munkahelyi vezetőket fogunk hallani arról, hogy ők hogyan látják a jövőt – tette hozzá.

John Kerry amerikai klímaügyi különmegbízott részt vesz az amerikai kezdeményezésű, nemzetközi klímavédelmi csúcstalálkozón a washingtoni Fehér Ház Keleti termében 2021. április 22-én
Fotó: MTI/AP/Evan Vucci

Kerry után nem sokkal később Jennifer M. Granholm energiaügyi miniszter szólalt fel, aki beharangozta, hogy az Egyesült Államok energiaügyi minisztériuma 109,5 millió dollárt fordít majd olyan projektekre, amelyek támogatják a munkahelyteremtést az energiagazdaság változásai által érintett közösségekben. A bejelentés előzménye, hogy Biden a klímacsúcs első napján ígéretet tett arról: 2030-ig a felére csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását az országban. Az Egyesült Államok, amely – Kína után – a világ második legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója, negyven vezetőt látott vendégül az április 22–23-án megrendezett kétnapos online klímacsúcson.

Az esemény megrendezésével Biden nem titkolt célja, hogy országa válhasson a károsanyag-kibocsátás és az éghajlatváltozás elleni globális küzdelem éllovasává.

Már az elnöki beiktatását követő órákban aláírta, hogy az Egyesült Államok visszatér a párizsi klímaegyezményhez – amelyből Donald Trump egykori elnök léptette ki az országot.

Joe Biden amerikai elnök a washingtoni Fehér Házban 2021. január 20-án, közvetlenül a beiktatása után
Fotó: MTI/EPA/The New York Times/Doug Mills

A virtuális rendezvény első napjához hasonlóan a részt vevő országok vezetői pénteken is klímavédelmi vállalásaikról tanúskodtak.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt a célt tűzte ki, hogy országa nem éget több szenet 2025-től, míg Mette Frederiksen dán kormányfő ambiciózus tervei között az szerepel, hogy Dánia hetven százalékkal csökkenti a károsanyag-kibocsátást 2030-ig.

A dán miniszterelnök hangsúlyozta, hogy további elképzeléseinek egyike egy part menti energiasziget kialakítása, amely szélturbinák segítségével csaknem hárommillió háztartás energiaellátását biztosítja majd.

Mette Frederiksen dán miniszterelnök a dániai Roskildében 2021. április 12-én
Fotó: MTI/EPA/Ritzau/Mads Claus Rasmussen

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.