Alaposan megizzasztották a balliberálisok a Frontex-vezért

Amikor épp nem a magyar kormányt, akkor a határvédelmi ügynökséget vegzálja a LIBE.

2020. 12. 02. 16:48
null
Leszbosz-sziget, 2015. december 9. Migránsok érkeznek a gumicsónakban Törökországból a görögországi Leszbosz szigetére 2015. december 9-én. Erre a napra virradóra a Földközi-tengert átszelõ bevándorlók közül legkevesebb tizenegyen vízbe fulladtak Farmakoníszi görög sziget közelében. (MTI/AP/Szanti Palaciosz)
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jogellenesen segítette a görög hatóságokat az illegális bevándorlók Törökország területére való visszatoloncolásában a Frontex – legalábbis ezt állítják az Európai Parlament Állampolgári jogi, Bel- és Igazságügyi (LIBE) Bizottságának balliberális tagjai, akik egy tegnapi meghallgatáson az európai határvédelmi ügynökség, a Frontex ügyvezető igazgatóját, a francia Fabrice Leggerit próbálták kérdőre vonni az európai uniós határok védelméért. A brüsszeli Politico szerint a meghallgatást azok a médiaértesülések idézték elő, amelyek szerint a határvédelmi ügynökség alkalmazottai áprilisban – a görög határőrséget segítve – részt vettek a Földközi-tengeren át érkező menedékkérők erőszakos visszaterelésében. Elmondásuk szerint a művelet célja annak megakadályozása volt, hogy a migránsok elérjék az unió partjait, októberben pedig több sajtóorgánum – köztük a német Der Spiegel hetilap és az ARD német televíziós csatorna – által nyilvánosságra hozott vizsgálat amellett érvelt:

a török–görög tengeri határon történt, úgynevezett „visszatoloncolási akcióban” menekülteket és migránsokat az Európai Unió elhagyására kényszerítettek, ami érvelésük szerint a nemzetközi jog alapján illegális.

Fabrice Leggeri tegnap tagadta a Frontex ellen felhozott vádakat. Mint fogalmazott: nem találtak semmilyen bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a határvédelmi ügynökség személyzete részt vett volna bármilyen illegális tevékenységben. A csaknem egyórásra nyúló vita során hangsúlyozta azt is:

a Frontex teljes mértékben tiszteletben tartja az alapvető jogokat.

Igyekezett világossá tenni, hogy a Frontex munkatársainak követniük kellett a fogadó tagállam – ebben ez esetben Görögország – hatóságainak utasításait, az ügynökség azonban mindent megtesz annak érdekében, hogy megfeleljen a nemzetközi jog előírásainak. Ezt bizonyítja szerinte az is, hogy az elmúlt öt évben kettőről tízre emelték a Frontex alapjogokkal foglalkozó irodájának személyzetét. Utalt arra is, hogy ez év márciusa és áprilisa között az ügynökség dolgozói rendkívüli stressznek voltak kitéve az események helyszínén:

a Frontex repülőgépeit török vadászgépek vették körül, egy török katona pedig rálőtt az ügynökség egyik szolgálatot teljesítő járőrére a török–görög határon.

A balliberálisok elégedetlenek

A Politico azt írta: Leggerinek érveivel egyáltalán nem sikerült meggyőznie a képviselők többségét.

A lap szerint nyíltan kizárólag a jobbközép Európai Konzervatívok és Reformerek képviselőcsoport jelen lévő tagjai álltak ki Leggeri mellett, szinte az összes többi, különösképpen a balközép és a liberális frakciókhoz tartozó EP-képviselő megkérdőjelezte az ügynökség működését, illetve kétségbe vonva Leggeri szavait, egyesek távozásra szólították fel a Frontex igazgatóját.

– Szeretnénk tudni, hogy bízhatunk-e önben, és kezdenek kétségeim lenni ebben a tekintetben – fogalmazott a magyar kormányt rendszeresen támadó Sophie in ’t Veld, holland liberális EP-képviselő. Az Európai Parlament szocialista képviselőcsoportja közleményben szólította fel Leggerit az azonnali lemondásra.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.