Bocsánatot kért a BBC az n betűs szó használata miatt

Rengeteg panasz érkezett, a brit közszolgálati csatorna engedett a tömeg nyomásának.

Magyar Nemzet
Forrás: The Guardian2020. 08. 10. 10:22
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint 18 ezer panasz érkezett be a BBC brit közszolgálati hírtelevízióhoz, miután a csatorna szociális ügyekkel foglalkozó tudósítója, Fiona Lamdin – egy fekete fiatalember ellen Bristolban elkövetett támadásról beszélve – a Nyugat-Európában és a tengerentúlon is rendkívül pejoratív, sértőnek számító – nigger szót használta egy műsorban. A Points West című műsor szóban forgó adását még július 29-én sugározták, Lamdin pedig egy erőszakos bűncselekményt szeretett volna minél érthetőbben elmagyarázni a nézőinek, ezért tulajdonképpen nem tett mást, mint hogy elismételte azokat a szavakat, amelyekkel a támadók inzultálták a bristoli kórház 21 éves alkalmazottját. Mielőtt a támadók által használt, rendkívül sértő és rasszista kijelentés elhangzott volna az újságíró szájából, Lamdin jelezte, hogy a nézők a nyugalom megzavarására alkalmas kijelentéseket is fognak hallani:

– Figyelmeztetem önöket, hogy most rendkívül sértő nyelvezetet fognak hallani, ugyanis ahogyan a férfiak menekültek, rasszista kifejezésekkel bántalmazták az áldozatot, niggernek nevezve őt

– fogalmazott a riporter, ismertetve az egyébként Nagy-Britannia szerte nagy visszhangot kapó esetet. A riportból azonban hamarosan óriási ügy lett: a csatorna közlése szerint néhány nap leforgása alatt mintegy 18 ezer panasz érkezett a közszolgálati adóhoz. A BBC először megvédte a szerkesztőkkel és egyébként az áldozat családjával is előre egyeztetett döntését. Amellett érveltek, hogy a család jóváhagyásával hangzottak el az esettel kapcsolatos durva szavak, méghozzá azzal a céllal, hogy bemutassák a támadás súlyosságát. A rendkívüli számú panasz hatására azonban a BBC végül engedett a nyomásnak: a csatorna főigazgatója, Tony Hall bocsánatot kért az eset miatt.

– Minden szervezetnek képesnek kell lennie arra, hogy felismerje, ha hibát követ el. Mi most itt elkövettünk egyet

– fogalmazott Hall a BBC minden alkalmazottjának elküldött e-mailjében. A belső szervezeti bocsánatkérést egyébként az tett indokolttá, hogy a csatorna egyik rádióműsorának fekete vezetője, David Whitely a nagy visszhangot kiváltó műsor után úgy döntött, felmond a csatornánál. Mint fogalmazott, azt ugyan megérti, hogy türelemre és időre van szükség ahhoz, hogy lássa a faji egyenlőség terén elért haladást, de ez az eset szerinte túl messzire ment.

– De hogy a BBC által szankcionált n betűs szó egy fehér ember szájából elhangzik a nemzeti televízióban, azzal nem tudok azonosulni

– fogalmazott egy azóta közel 400 ezer megtekintésnél tartó Instagram-posztban.

A BBC-vezér bocsánatkérését egyébként kisebb győzelemként értékelték a közösségi médiában. Számos poszt ugyanakkor némi szarkazmussal megjegyzi: 19 ezer beérkezett panaszra volt szükség ahhoz, hogy Tony Hall bocsánatot kérjen.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.