Chile az emberi jogok megsértésével vádolja Svédországot

Az amerikai parlament nemzeti emlékhellyé nyilvánította az orlandói melegbárt. Aláírásgyűjtésbe kezdett a spanyol jobboldal a katalán politikai foglyok kegyelme ellen; New York ijesztő közbiztonsága lesz az őszi polgármester-választás központi témája; Chile az emberi jogok megsértésével vádolja Svédországot.

Magyar Nemzet
2021. 06. 11. 13:06
null
Iquique, 2014. április 3. Utcára menekült emberek az észak-chilei Iquique városban 2014. április 2-án, miután újabb, a Richter-skála szerinti 7,4-es erõsségû földmozgás rázta meg a térséget. Az elõzõ nap bekövetkezett 8,2-es fokozatú földmozgásban legalább hatan életüket vesztették és 900 ezernél is többen otthonuk elhagyására kényszerültek. (MTI/EPA/Felipe Trueba) Fotó: FELIPE TRUEBA
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzeti emlékhellyé nyilvánítják az orlandói melegbárt

Három nappal az orlandói melegbár ellen elkövetett fegyveres támadás évfordulója előtt, az Amerikai Egyesült Államok kongresszusa egyhangúan elfogadta azt az új törvényt, amely a Pulse éjszakai melegbárt nemzeti emlékhellyé nyilvánította. A képviselőház és a szenátus jóváhagyása után a törvény már csak az amerikai elnök és egyben az LMBTQ-közösségek támogatójának aláírására vár. A törvényt Rick Scott republikánus szenátor terjesztette elő, aki a tömegmészárlás idején Florida kormányzója volt.

2016. június 12-én Orlandóban egy afgán származású terrorista rontott be a melegbárba, és vaktában lövöldözni kezdett. A tömegmészárlásnak 49 halálos áldozata volt és 53-an megsérültek. Az elkövetőt, a 29 éves Omar Mateent a rendőrök agyonlőtték. A gesztust a Pulse melegbár a Facebook-oldalán köszönte meg az amerikai törvényhozó testületnek.

Forrás: Facebook, NBC News

Aláírásgyűjtésbe kezdett a spanyol jobboldal a katalán politikai foglyok kegyelme ellen

A kormány a közelmúltban jelentette be, hogy júliusban megszünteti a 2012 óta letartóztatott, illetve elmenekült katalán nacionalista politikusok elleni eljárásokat és megkegyelmez nekik. Ez azt jelentené, hogy akár az a Carles Puigdemont is hazatérhetne Spanyolországba, aki 2017-ben azután menekült Brüsszelbe, hogy egyoldalúan kikiáltotta Katalónia függetlenségét. A jobboldali Néppárt és a spanyol állampolgárok több mint 80 százaléka nem adna kegyelmet az érintetteknek, sőt legutóbbi felmérések szerint a spanyolok több mint 60 százaléka biztos abban, hogy a szocialisták csak azért engednék szabadon az érintetteket, hogy maguk mellé állítsák katalán republikánusokat, csökkentve ezzel a feszültséget Madrid és Barcelona között. A Néppárt egy hét alatt százezer aláírást gyűjtött össze a kegyelmi intézkedés ellen.

Forrás: ABC España

New York ijesztő közbiztonsága lesz az őszi polgármester-választás központi témája

Novemberben választják meg New York City új polgármesterét. A politikai elemzők a leköszönő demokrata Bill de Blasio helyére a nyolc, szintén demokrata jelölt közül várják a győztest. Az amerikai metropolisz új polgármesterét a lakosok várhatóan a közbiztonsággal kapcsolatos programja alapján fogják megválasztani. 2020 és 2021 májusa között ugyanis 22 százalékkal nőtt az erőszakos bűncselekmények száma New Yorkban, valamint 73 százalékkal több lövöldözést jelentettek az elmúlt egy évben, az ázsiai származású emberek ellen elkövetett támadások pedig 335 százalékkal nőttek. A helyiek félnek kimenni az utcára. A novemberi megméretésben Eric Adams, a New York-i rendőrség korábbi vezetője, jelenleg Brooklyn városrész elnöke az egyik legnagyobb esélyes. Az afroamerikai Adams korábban a New York-i rendőrség heves bírálója volt, ugyanakkor ellenzi a hagyományosan felfegyverzett és kiképzett rendőrség felszámolását is (lásd defund the police mozgalom). Azt ígéri, hogy ha megválasztják, kemény kézzel vet véget a nagyvárost uraló erőszaknak.

Forrás: USA Today, Bloomberg, CNN, New York Post

Chile az emberi jogok megsértésével vádolja Svédországot

Svéd és chilei újságírók derítették ki 2018-ban, hogy a 70-es és 80-as években gyakran az édesanyák hozzájárulása nélkül vitte ki az Adoptionscentrum nevű svéd szervezet a dél-amerikai országból a gyermekeket, hogy Svédországban örökbe adjak őket. Santiago még abban az évben felállított egy parlamenti vizsgálóbizottságot, és 600 örökbeadási ügy kivizsgálásával arra a következtetésre jutott, hogy a Svéd Királyság megalapozottan gyanúsítható az emberi jogok szisztematikus megsértésével. A parlamenti vizsgálóbizottság elnöke szerint aggasztó, hogy a skandináv ország nem veszi komolyan az ügyet és azóta sem foglalkozik érdemben a kivizsgálással.

Forrás: SVT

Borítókép: utcára menekült emberek az észak-chilei Iquique városban 2014. április 2-án, miután újabb, a Richter-skála szerinti 7,4-es erősségû földmozgás rázta meg a térséget (MTI/EPA/Felipe Trueba)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.