Engedélyt kaptak a palesztinok, hogy Izraelbe utazzanak egy megemlékezésre

Az izraeli legfelsőbb bíróság közbelépése nyomán beutazhatnak az 1967-ben elfoglalt területeken élő palesztinok Izraelbe a sok évtizedes palesztin-izraeli viszály halálos áldozatairól történő közös megemlékezésére – jelentette a The Times of Israel című angol nyelvű hírportál.

Forrás: MTI2019. 05. 07. 14:03
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alkotmánybíróságként is működő izraeli legfelsőbb bíróság hétfői közbelépésére azért volt szükség, mert a védelmi minisztérium május eleji egymondatos válaszában azt közölte a közös megemlékezés szervezőivel, hogy nem léphetnek izraeli területre a rendezvényen részt venni kívánó, az 1967-ben elfoglalt területeken élő palesztinok.

A védelmi minisztérium ugyanis bejelentette, hogy biztonsági intézkedésként idén is lezárják a Gázai övezet és Ciszjordánia határát az izraeli áldozatokat gyászoló emlékezés napján, valamint a csütörtöki függetlenség napján, és így nem utazhat be a rendezvényre meghívott, szintén halottaira emlékező 176 palesztin vendég.

A legfelsőbb bíróság bírói ítéletükben kimondták, hogy be kell engedni a palesztin gyászolókat az izraeli rendezvényre, egyben megrótták a védelmi minisztériumot, mert tavaly már egyszer hoztak ugyanilyen értelmű határozatot ebben az ügyben. Tavaly Avigdor Liberman akkori védelmi miniszter próbálta megakadályozni a palesztinok megjelenését az elesettekért rendezett közös gyászünnepségen.

Izraelben 2006 óta tartanak közös szertartást a Békeharcosok és a Szülők köre – családi fórum nevű civil szervezetek együttes szervezésében, ahol a konfliktus miatt meghaltak szülei és családtagjai együtt gyászolják halottaikat. A szervezetek célja a palesztin-izraeli konfliktus két oldalán lévő gyászoló családok egyesítése. Rendezvényük az együttélés alternatíváját kínálja a kizárólag az izraeli oldal gyászát hangsúlyozó, szokásos emlékezés napi eseményekkel szemben.

Évről-évre egyre többen mennek el erre a közös megemlékezésre. Tavaly a tel-avivi Hajarkon parkban hétezer ötszázan gyűltek össze, és David Grossman, Izrael egyik legismertebb írója is beszédet mondott, aki fiát vesztette el a 2006-os második libanoni háborúban.

Izraelben viszont sokan bírálják a rendezvényt, mert szerintük legitimálja a terrort, és összemossa az elesett katonákat azokkal, akik megtámadták őket. A közös gyász támogatói viszont ragaszkodnak ahhoz, hogy a konfliktusban a legnagyobb veszteséget elszenvedett szülők és családtagok erőfeszítéseket tehessenek annak érdekében, hogy az erőszak elutasításával értelmet adjanak szeretteik halálának.

„Hibás és csalódást keltő a legfelsőbb bíróság ítélete. Nem lenne szabad olyan szertartást tartani, amely egyenlőséget tesz fiaink és a terroristák vére közé” – vélekedett Benjámin Netanjahu miniszterelnök, aki tavaly november óta a védelmi tárcát is vezeti.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.