Évfordulós megemlékezés az 1944-es partraszállásról

II. Erzsébet és Donald Trump mellett jelen volt többek között Emmanuel Macron, Angela Merkel, Justin Trudeau, Andrej Babis és Mateusz Morawiecki is.

Magyar Nemzet
2019. 06. 06. 15:18
British D-Day Commemoration In Portsmouth
II. Erzsébet brit uralkodó és Donald Trump amerikai elnök a díszvendégek első sorában Fotó: POOL New Forrás: Reuters
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

II. Erzsébet brit uralkodó, Donald Trump amerikai elnök és számos más külföldi vezető részvételével nagyszabású rendezvényen emlékeztek meg tegnap a dél-angliai Portsmouth kikötővárosában a nyugati szövetségesek normandiai partraszállásának 75. évfordulójáról, jelentette a távirati iroda. Jelen volt többek között Emmanuel Macron francia elnök, Angela Merkel német kancellár, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, Andrej Babis cseh kormányfő és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök is. A Downing Street szóvivője hangsúlyozta, hogy a hivatalos csúcstalálkozóktól eltekintve a 2012-es londoni olimpia óta nem gyűlt össze ennyi külföldi vezető Nagy-Britanniában.

Az országba hétfőn érkezett Trump látogatását úgy időzítették, hogy részt vehessen az évfordulós rendezvényen. Az Egyesült Királyságot a királynő mellett Károly trónörökös, Theresa May miniszterelnök és a kormány több tagja, valamint a két legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt és a Liberális Demokraták vezetője, Jeremy Corbyn és Sir Vince Cable képviselte. A csaknem egész napos rendezvénysorozaton jelen volt háromszáznál is több veterán, aki részt vett az 1944. június 6-án kezdődött normandiai hadműveletben.

II. Erzsébet brit uralkodó és Donald Trump amerikai elnök a díszvendégek első sorában
Fotó: Reuters

II. Erzsébet királynő kijelentette: a 75 évvel ezelőtti partraszállás sikerétől az egész világ sorsa függött. A katonák közül sokan nem tértek vissza, és az elesettek hősiességét, bátorságát, áldozathozatalát a világ soha nem fogja elfeledni – hangsúlyozta az uralkodó. Az első hullámban partra szálló 156 ezer szövetséges katona közül az elfogadott történeti adatok szerint 4400 halt meg a normandiai invázió első napján. II. Erzsébet szerint az ország, sőt az egész szabad világ köszönettel tartozik az Európa felszabadítására indult katonáknak, akik közül sokan Portsmouth kikötőjéből hajóztak ki. A 93 esztendős uralkodó kijelentette, már a 2004-es 60. évfordulón is sokan úgy vélték, hogy az volt az utolsó ilyen esemény, de – mint fogalmazott – „a háborús nemzedék, az én nemzedékem erős”.

A szerdai megemlékezésre meghívott normandiai veteránok mindegyike szintén elmúlt már 90 éves. A megemlékező ceremónia után ők Portsmouthból hajóval ismét átkeltek Normandiába, ugyanazon az útvonalon, amelyen 75 éve elindultak.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.