Hazánk példa az ukrajnai románoknak

Oktatási és anyanyelvhasználati jogaik megsértésére, „nyelvi-kulturális népirtásra” panaszkodnak.

Magyar Nemzet
2020. 07. 17. 10:24
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oktatási és anyanyelvhasználati jogaik megsértésére, „nyelvi-kulturális népirtásra” panaszkodnak az ukrajnai románok, akik Magyarországot és Bulgáriát hozva fel példaként határozottabb diplomáciai támogatást sürgetnek Romániától – írta tegnap a bukaresti Adevărul hírportálja, amelyet a távirati iroda idézett. A román lap a mintegy tizenöt civil szervezetet tömörítő Ukrajnai Románok Nemzeti Tanácsa (CNRU) részéről a bukaresti vezetőknek küldött, segítséget kérő leveleket ismerteti. „Ukrajnában az a közvélekedés alakult ki, hogy csak Magyarországnak, Lengyelországnak és Oroszországnak van kifogása az ukrán asszimilációs politika ellen, míg Románia elégedett azzal, ami történik” – idézi a dokumentumot a román lap.

A küszöbönálló ukrajnai közigazgatási reform során az ukrajnai román szervezetek szerint Csernyivci megye négy járásában jelenleg tömbben élő román közösséget úgy akarják szétosztani, hogy arányuk nem haladná meg a tíz százalékot. Így nem lesz képviseletük az országos döntéshozatalban, a helyi képviseletük pedig jelentősen elmarad a számarányuktól. A CNRU azt kéri Bukaresttől, kössön megállapodást Kijevvel a magyar nyelvhasználat megőrzésére irányuló ukrán–magyar, illetve a bolgár kisebbség egységének megőrzését célzó ukrán–bolgár megállapodások mintájára. A román külügyminisztérium adatai szerint Ukrajnában 400 ezer román él.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.