Kelta vasolvasztó kemencék maradványaira bukkantak régészek Lengyelországban

Kelták által használt tizenkét vasolvasztó kemence maradványaira bukkantak Lengyelország délnyugati részén régészek.

Forrás: MTI2019. 11. 29. 23:41
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Strzelin város közelében fekvő Warkocz faluban talált 2400 éves, földbe ásott kohók a legrégebbi ilyen leletek, amelyeket Lengyelországban találtak.

„A Warkoczban talált vasolvasztó kemencéket a kelták valószínűleg a mai Lengyelország területén való letelepedésük legkorábbi időszakában készíthették” – mondta Przemyslaw Duleba, a Wroclawi Egyetem Régészeti Intézetének munkatársa, a feltárások vezetője.

A kelták a Kr.e. első évezred közepén terjeszkedtek szét szinte egész Európa területén. A Kr.e. 4. század fordulóján érkeztek meg a mai Szilézia területére.

A kemencéket mélyen a földbe ásták, belsejüket agyaggal tapasztották ki, csak egy nagyon kicsiny részük emelkedett ki a földből. A régészek a kohókban találtak olvasztott vasdarabokat és salakot is, valamint agyagedényeket, fém dísztárgyakat és ruhadarabokat, amelyeket a régészek szerint minden bizonnyal a kelták használtak.

A lengyel régészek szerint hasonló kohórendszereket korábban Csehország területén találtak.

A régészek csak a terület egy kis részét tárták fel, de Duleba véleménye szerint további kohómaradványok lehetnek a térségben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.