Kútba eshet Ankara F–35-ös programja

A Pentagon leállítja a Törökország által vásárlandó F–35-ös, egyhajtóműves, ötödik generációs könnyű vadászbombázók fogadásához szükséges felszerelések és kézikönyvek szállítását.

Mártonffy Attila
2019. 04. 03. 9:12
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pentagon közölte Ankarával, hogy leállítja a Törökország által vásárlandó F–35-ös, egyhajtóműves, ötödik generációs könnyű vadászbombázók fogadásához szükséges felszerelések és kézikönyvek szállítását. Washington így akarja rábírni NATO-szövetségesét, hogy álljon el az orosz Sz–400-as rakétavédelmi rendszer beszerzésétől – tudta meg a Reuters. A washingtoni védelmi minisztérium megerősítette a hírt.

Az Egyesült Államok és Törökország között már régóta folyik a diplomáciai vita a beszerzésekről, s a kis-ázsiai ország más NATO-szövetségese is rosszallását fejezte ki az orosz üzlet miatt. Ennek ellenére Recep Tayyip Erdogan török elnök nem hajlandó lemondani az Sz–400-as rendszerről, amely Washington szerint veszélyeztetné az F–35-ös flotta biztonságát. Ankara száz vadászbombázó vásárlását tervezi, egy gép listaára kilencvenmillió dollár.

Fotó: Reuters

Az első repülők még ebben az évben megérkeznének, de lehet, hogy Amerika visszamondja a szállítást, ha a törökök továbbra sem engednek. Az orosz rakétavédelmi rendszer szállítása júliusban esedékes. Szakértők rámutatnak, hogy ha meghiúsul a repülőgépüzlet, mindkét fél rosszul jár, mivel Ankara nem csupán vásárlója a gépeknek, hanem részt vesz az előállításban is: Törökországban gyártják a repülőgéptörzs, a futómű és a pilótafülke műszerfalának bizonyos részeit.

A Pentagon már egy ideje fontolgatja, hogy kiejti Törökországot a gyártási láncból. Szakértők szerint lehetne másutt is gyártóhelyet találni, viszont ez egészen biztosan hosszabb ideig tartó fennakadást okozna.

Washington egyébként mindent latba vetett, hogy megpróbálja eltántorítani Ankarát az Sz–400-tól. Cserében a saját, drágább Patriot rakétaelhárító rendszerét ajánlotta fel mélyen nyomott áron. Törökország ugyan mutatott érdeklődést, de nem az orosz üzlet felmondása árán.

Az MTI szerint a múlt hónapban Curtis Scaparrotti tábornok, az Egyesült Államok európai haderejének vezetője is kifejezte aggodalmát a török–orosz tárgyalások miatt. Azt tanácsolta, Washington ne működjék együtt olyan szövetségessel, amely orosz fegyverrendszert vásárol.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.