Négynapos munkahetet szorgalmaz Japán

A munkáltatók azt tapasztalták, nőtt a termelékenység a távmunka estében a koronavírus-járvány alatt.

Mártonffy Attila
2021. 06. 23. 14:09
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A napokban közzétett új, éves gazdaságpolitikai irányleveiben a japán kormány azt javasolja a vállalatoknak: tegyék lehetővé alkalmazottaiknak, hogy egy héten csak négy napot kellejen bemenniük dolgozni a jelenleg tipikus öt helyett.

A szigetország hírhedten túldolgoztatott és emiatt gyakran öngyilkosságot fontolgató munkavállalóit ezzel arra bátorítják, hogy csökkentsék az irodában eltöltendő időt a kabinet dolgozók életminőség-javítására irányuló kezdeményezése részeként.

A koronavírus okozta világjárvány egyébként már amúgy is vastag repedéseket okozott a japán nagyvállalatok hagyományosan merev falanszterének falán, így a politikai vezetők abban reménykednek, hogy továbbra is megmaradnak az egészségügyi válsághelyzet idejére bevezetett vívmányok:

a rugalmas munkaidő, a távmunka, a digitális hálózatok növekvő hálózata stb., kiegészítve egy sor újítással. E lazítás kedvező hatását már a munkáltatók is tapasztalták: nőtt a termelékenység a távmunka esetében.

A kormány azzal érvel, hogy a négynapos munkahét bevezetésével a cégek meg tudnák tartani azt a képzett és tapasztalt munkaerőt, amely egyébként kilépett volna családgondozás érdekében. A csökkentett munkaidő továbbá több embert ösztönözne a továbbképzésre, esetleg mellékállás vállalására. Az sem utolsó szempont, hogy az otthon maradók többet vásárolnának, amivel fellendíthetik a gazdaságot. A fiataloknak pedig több szabad idejük lenne, s ez alatt hátha megjön a kedvük a családalapításra is, enyhítve az ország rohamos elöregedését.

Néhány nagyvállalat már érzi az új idők szelét, és a saját hasznára igyekszik fordítani a dolgozói kedvezményeket. A Fujitsu például felére csökkentette irodaterületét, s miközben ösztönzi a távmunkát, költséget takarít meg. Ugyanakkor a japán konglomerátumok jó része még vonakodik feladni hosszú évtizedek alatt megcsontosodott vállalati kultúráját és üzleti modelljét, bár már érzik, a modernebb változattal jobban járnának. Egyidejűleg az alkalmazottak attól tartanak, hogy csökkentik fizetésüket, s a vállalat iránti hűtlenséggel fogják őket vádolni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.