Nőtt a chilei zavargások halálos áldozatainak száma

Tizenkilencre nőtt pénteken az egy hete kirobbant chilei zavargások halálos áldozatainak száma. A dél-amerikai országban továbbra is a katonaság őrködik a közrend felett, és továbbra is érvényben vannak az éjszakai kijárási tilalmak.

Forrás: MTI2019. 10. 25. 23:28
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legutóbbi halálos áldozat egy perui állampolgár, aki három napja súlyos állapotban került kórházba, miután lőtt sebet kapott egy fosztogatás során a főváros déli külterületén található Puente Alto nevű községben.

A kormány hivatalos adatai szerint a legutóbbi áldozat az ötödik külföldi állampolgár, aki életét vesztette az egy hete tartó tüntetésekben egy másik perui, két kolumbiai és egy ecuadori állampolgár után.

A chilei hatóságok szerint több mint 100 ezren tüntettek helyi idő szerint csütörtökön Chile utcáin, ami – mint azt az EFE spanyol hírügynökség megjegyzi – jelentős csökkenés ahhoz az 500 ezer emberhez képest, akik az azt megelőző napon vonultak utcára, hogy tiltakozásukat fejezzék ki a Chilében fennálló társadalmi egyenlőtlenséggel szemben.

Hírügynökségek szerint mindeközben kamion-, taxi- és egyéb sofőrök százai bénították meg a közlekedést a fővárosban a magas úthasználati díjak elleni tiltakozásul.

A rendfenntartó erők fellépését nyomon követő Nemzeti Emberi Jogi Intézet (INDH) nevű független közintézmény legutóbbi adatai szerint már több mint 2800 embert vettek őrizetbe a megmozdulásokon. A sebesültek száma 582, közülük 295 embert talált el lőfegyverből leadott lövés, könnygázgránát vagy például gumilövedék. A szervezet ezenkívül az állami erők által elkövetett kínzásokról és visszaélésekről értesült.

A chilei tüntetési hullámot a metrójegy árának emelése váltotta ki, ami kommentárok szerint – napról napra egyre inkább felébresztette a helyiekben szunnyadó elégedetlenséget az alacsony nyugdíjak és fizetések, valamint az áram-, a gázszolgáltatás, az egyetemi oktatás és egészségügyi ellátás magas árai miatt, olyan szintű társadalmi zavargásokat okozva, amilyeneket a katonai diktatúra kilencvenes évekbeli vége óta nem látott a dél-amerikai ország.

Sebastián Pinera jelenlegi chilei elnök a tüntetésekre válaszul úgy döntött, hogy bizonyos változtatásokat eszközöl a politikai, gazdasági és szociális modell olyan pontjain, amelyek a legnagyobb elutasítást váltották ki az állampolgárok részéről, mint például az alacsony nyugdíjak, a magas gyógyszerárak és a bizonytalan közegészségügy.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.