Oroszországot sosem sikerült meghódítania a Facebooknak

Ukrajna betiltotta a legnépszerűbb orosz weboldalakat, Moszkva szerint ezzel az internetet cenzúrázták.

Bendarzsevszkij Anton
2020. 05. 17. 7:35
Man holding iphone 6 showing Vkontakte app
Man holding iphone 6 showing Vkontakte app Forrás: Reuters
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken aláírta az orosz közösségi oldalak betiltásáról szóló rendelet meghosszabbítását Ukrajnában. Ezzel a legnépszerűbb orosz internetes portálok újabb három évig nem lesznek elérhetőek az országban: az intézkedés a legnagyobb közösségi oldalak, a Vkontakte és az Odnoklassniki mellett olyan honlapokra is kiterjed, mint a legnagyobb orosz nyelvű elektronikus levelezőrendszer, a Mail.ru, vagy a kereső- és navigációs szolgáltatásairól ismert Yandex.

A tiltás eredetileg három évvel ezelőtt lépett életbe az előző államfő, Petro Porosenko alatt, 2017. május 15-én. Az ukrán nemzetbiztonsági szolgálat (SzBU) vádjai szerint a legnépszerűbb orosz portálok együttműködnek a Kremllel, és kiszolgáltatják az orosz biztonsági szolgálatoknak ukrán állampolgárok adatait. Az SzBU akkor legalább 800 olyan csoportot jegyzett fel, amelyek ukránellenes irányultságúak voltak.

- Ezeken a portálokon keresztül nem csak dezinformáció és propagandista ukránellenes anyagokat terjesztettek. Az orosz biztonsági szolgálatok ezeket az oldalakat használták információgyűjtésre, vagy akár beszervezésekre – mondta korábban az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács akkori vezetője, Olekszandr Turcsinov.

A 2006-ban alapított, orosz fejlesztésű Vkontakte Oroszországban, és a poszt-szovjet térség több államában is a legnépszerűbb közösségi oldalnak számít. A világ legnépszerűbb közösségi portálja, a Facebook soha nem tudta elhódítani az orosz piacot: Oroszországban az amerikai oldalnak havi 53,5 millió látogatója volt 2019-ben, miközben a Vkontakte-nek majdnem a duplája, 97 millió. A Vkontakte orosz konkurensének, a szintén 2006-ban indult Odnoklassniki-nek havi 45 millió látogatója van.

Hasonlóképpen az amerikai keresőóriás, a Google sem tudott piacvezetővé válni Oroszországban: tavalyi adatok szerint az 1997-ben alapított orosz Yandex a helyi piac 50 százalékát tudja magáénak, míg a Google 45 százalékon osztozik. Google-hoz hasonlóan a Yandex is számos szolgáltatással büszkélkedik: hírek, térképek, elektronikus levelezés, blogok és egyebek. 2017-ben az orosz IT óriás elindította az Alice-t – egy saját, mesterséges intelligencián alapuló személyi asszisztenst; tavaly pedig egy gépi tanuláson alapuló közösségi hálózatot, az Aura-t mutatta be.

Ahogy Kínában is a megfelelő ismeretek birtokában el lehet érni a Facebookot vagy a Google szolgáltatásait, úgy a tiltások ellenére Ukrajnában is ugyanúgy olvasható a Vkontakte vagy a Yandex a VPN segítségével. Azonban ez nem annyira egyszerű, és egy jól működő VPN pénzbe is kerülhet, ezért az elmúlt három évben az orosz oldalak látogatottsága Ukrajnából alaposan megcsappant.

A három évvel ezelőtti betiltáskor az orosz webportálok az öt leglátogatottabb oldal között voltak Ukrajnában: Vkontakte a legnépszerűbb oldal volt az amerikai Google és Youtube után, majd őt követték a Mail.ru és a Yandex. A betiltás után az orosz oldalak többsége kiszorult a top tízből – a Yandex például 12. helyre, a Mail.ru a 17. helyre esett Ukrajnában az RBK orosz lap adatai szerint. A Vkontakte benne maradt a leglátogatottabb oldalak között, de elveszítette a versenyt a Facebookkal szemben: 2020 elejére az amerikai közösségi oldal az ukrán piac 67 százalékát birtokolta.

Az orosz külügyminisztérium „internetes cenzúrának” nevezte a betiltás meghosszabbítását, ami nem fér össze a demokratikus elvekkel és értékekkel. A minisztérium pénteki közleménye szerint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadságért felelős képviselőjéhez fordulnak az ügyben.

- Ezt a lépést közvetlen cenzúrának tekintjük, amelynek célja az ország információs terének a megtisztítása az alternatív véleményektől. Az ilyen intézkedések nyilvánvalóan megsértik a nemzetközi jog olyan alapelveit, mint a véleménynyilvánítás szabadsága és az információkhoz való egyenlő hozzáférés – olvasható az orosz külügyminisztérium közleményében.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.