Politikailag csúcsra járatott szivárványügy, futball helyett

Orbán Viktor kormányfő nem utazik ma Münchenbe, ahol felháborodással fogadták, hogy az UEFA nem engedélyezte az Allianz Aréna szivárványszínű kivilágítását a német–magyar labdarúgó-mérkőzés idejére, tiltakozásul a homofóbnak bélyegzett magyar törvény ellen. A homoszexuálisok szempontrendszere fokozatosan vert gyökeret Berlinben; ma a kormány két tagja, köztük a hazánkat gyakran támadó Michael Roth is azonos nemű párjával él együtt.

2021. 06. 23. 18:12
Group F Germany vs Hungary
Szivárványszínű lobogókat osztogatnak a müncheni stadion előtt szerda este EPA/Lukas Barth-Tuttas Fotó: EPA/Lukas Barth-Tuttas
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerda esti német–magyar Európa-bajnoki labdarúgó-mérkőzés előtt alaposan felzaklatta a német közéletet, hogy az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) nem engedélyezte, hogy a meccs idejére a szivárvány színeibe boruljon a müncheni Allianz Aréna – válaszként a magyar pedofilellenes törvényre. A bajor főváros a kivilágításért sikertelenül harcoló szociáldemokrata főpolgármestere, Dieter Reiter szégyenletesnek nevezte az UEFA döntését, és elmarasztalta a DFB-t, a német futballszövetséget is, amiért nem állt ki a szivárványos kivilágítás mellett.

Claudia Roth, a Bundestag zöldpárti alelnöke egyenesen elfogadhatatlannak nevezte az UEFA döntését.

A müncheni városházán csak szivárványos zászlók lobognak

A német lapok a nap folyamán egyaránt vezető helyen foglalkoztak internetes oldalaikon az üggyel, illetve a magyar törvénnyel, amelyet általában homofóbnak bélyegeztek. A baloldali radikális Die Tageszeitung odáig ment, hogy Puskás Ferenc egy fényképét rajzolta úgy át, hogy szivárványos karszalaggal szerepelteti rajta a világszerte legismertebb magyar labdarúgót, hozzátéve, az UEFA a döntése nyomán most „megahullámot kap a nyitottság a sportban”.

E hullámba utóbb az európai szövetség is beszállt, ideiglenesen szivárványszínűre alakítva a saját logóját a közösségi médiában.

A karszalagügy is napok óta téma a német sajtóban, miután Manuel Neuer, a válogatott csapatkapitánya szivárványszínűt viselt legutóbb – ezt az UEFA is jóváhagyta. A lépés ellen alig emelt szót német politikus. Amikor Uwe Junge, a radikális jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) részéről ezt megtette, lehurrogták – igaz, ő viszont megjegyzésében a németben sértőnek számító kifejezéssel illette a homoszexuálisokat, és bejegyzése visszavonására kényszerült.

Puskás Ferenc jobb oldalt látható
Fotó: Facebook

A lapok – többek között a Münchner Merkur és a Die Zeit – beszámoltak arról, hogy Orbán Viktor kormányfő eredetileg megjelent volna Münchenben a magyar válogatott meccsén, ám meggondolta magát a magyar jogszabály fogadtatása és a müncheni aréna kivilágításának vitája miatt.

„Nem állami döntés, hogy a müncheni aréna vagy bármely más európai stadion szivárványszínekben világítson”

– idézték a miniszterelnöknek a DPA német hírügynökségnek adott nyilatkozatát. A német sajtó tudósított arról is, hogy – ha már az arénát nem öltöztethetik a „tolerancia színeibe” – kivilágítanak minden mást a bajor fővárosban, amit csak tudnak: így a stadion közelében lévő szélkereket, a városházát és az Olimpiatornyot is.

A tervek szerint estére szivárványszínbe borulnak Augsburg, Berlin, Frankfurt, Köln és Wolfsburg stadionjai, de Münchennel szolidaritási akcióra készültek Dortmundban és Mönchengladbachban is.

Szivárványszínű lobogókat osztogatnak a müncheni stadion előtt szerda este
Fotó: EPA/Lukas Barth-Tuttas

„Egy párt sem engedheti meg magának, hogy semmibe vegye a melegek és a leszbikusok szempontjait. Ez sikertörténet” – írta már 2015-ben a baloldali Der Tagesspiegel, Richard Himler német politológust idézve. Ekkorra a német politika már a nagy áttörés – az azonos neműek házasságának lehetővé tétele – előtt állt. Ez 2017-re meg is valósult, miután a keresztény uniópártok (CDU/CSU) is rászánták magukat, hogy támogassák azt.

Ma a német kormány két, ismert férfi tagja is férfival él kapcsolatban.

Jens Spahn egészségügyi miniszter, egyben a vezető kormánypárt, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) alelnöke 2017-ben házasodott. Michael Roth, az európai ügyekért felelős szociáldemokrata külügyi államminiszter pedig 2012 óta él partnerével élettársi közösségben. Roth általában is a magyar politika legélesebb bírálói közé tartozik, most pedig a magyar törvényt „nagy problémának” nevezte.

A nyílt homoszexualitás az elmúlt két évtizedben fokozatosan, de biztosan nyert létjogosultságot a német politikai elitben. (Az AfD-nek is alakult homoszexuálisokat tömörítő platformja.) A legmagasabb posztot azonos nemű párjával együtt élő politikusként eddig Guido Westerwelle liberális pártelnök töltötte be, aki 2009 és 2011 között Angela Merkel alkancellára, hosszabb ideig pedig külügyminiszter is volt. 2004-ben – a pár éve leukémiában elhunyt – Westerwelle még feltűnést keltett azzal, hogy Merkel 50. születésnapján a férfi partnerével jelent meg. 2001-ben Klaus Wowereit – Berlin szociáldemokrata főpolgármestere, tartományi miniszterelnök – egy egész nemzedék coming outját (megvallott homoszexualitását) fogalmazta meg, amikor kijelentette: „Meleg vagyok, és ez így van jól.”

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.