Putyin: Kim látogatása segíthet a Koreai-félsziget viszonyát rendezni

Kim Dzsong Un oroszországi látogatása segíthet Moszkvának és Phenjannak megérteni azt, hogy miként lehetne elérni a rendezést a Koreai-félszigeten – jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök csütörtökön Vlagyivosztokban, az észak-koreai vezetőt fogadva.

Forrás: MTI2019. 04. 25. 8:12
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Putyin azt hangoztatta, hogy Oroszország támogatja Kimnek a Korea-közi viszony javításáért és az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatok normalizálásáért kifejtett erőfeszítéseit. Kim reményét fejezte ki, hogy Putyinnal tartalmas tárgyalást fog folytatni, együtt értelmezve és tanulmányozva a Koreai-félsziget problémáit. Gratulált vendéglátójának tavalyi újraválasztásához.

Putyin és Kim első találkozója a vlagyivosztoki Russzkij szigeten, a Távol-keleti Szövetségi Egyetemen zajlik. Megfigyelők felhívták a figyelmet arra, hogy a négyszemközti megbeszélést követő, kibővített egyeztetésre az orosz diplomáciai, területfejlesztési és közlekedési miniszterek mellett a helyszínre érkezett Oleg Belozjorov, az Oroszországi Vasutak vezérigazgatója is. Ez azt jelentheti, hogy a tárgyalások témája lehet egy korábbi orosz javaslat, a transzszibériai vasútvonal összekapcsolása egy – mindkét Koreán áthaladó – korszerű vasúttal, ami szárazföldi összeköttetést teremtene a dél-koreai és az európai gazdaság között.

A tárgyalásokon megállapodások aláírása ennek ellenére nem várható, aminek elsődleges oka, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa szigorú gazdasági szankciókat vezetett be Észak-Korea ellen, megpróbálva rávenni a kelet-ázsiai kommunista országot nukleáris és rakétaprogramjának feladására. A program szerint nem terveznek közös sajtótájékoztatót sem.

Putyin: Az orosz-kínai kapcsolatok történelmi csúcsra értek

A két ország történelme során az idén 70. évfordulójukba lépő orosz-kínai kapcsolatok a valaha volt legjobb szintre értek az elmúlt harminc év munkájának eredményeként – hangoztatta Vlagyimir Putyin orosz elnök a Zsenmin Zsipao kínai pártlapnak csütörtökön, mielőtt Pekingbe látogatna, hogy részt vegyen az Egy övezet, egy út nemzetközi együttműködésről szóló második fórumon.

Az orosz elnök kiemelte: Oroszország és Kína nem csupán rendezte kétoldalú kapcsolatait, de a stratégiai együttműködés szintjére emelte őket. Hozzátette: még az olyan érzékeny kérdésekre is sikerült pontot tenni, mint amilyenek a határviták voltak.

A politikus úgy vélekedett: a két ország együttműködésének elmélyítése az orosz és a kínai nép érdeke, ugyanakkor a nemzetközi és regionális biztonság és stabilitás fenntartását is szolgálja.

Putyin elmondta: kapcsolatokat alakítottak ki minden szinten, parlamentjeik, közintézményeik, szakértőik és az üzleti szféra képviselői mind aktív szerepet játszanak a közös erőfeszítésekben. Az orosz elnök szót ejtett a két ország közötti katonai együttműködésről is, amelynek keretében rendszeresen tartanak közös hadgyakorlatokat a katonai tapasztalatok megosztására. Kiemelte: a terrorizmussal és szervezett bűnözéssel szembeni közös fellépés terén is gyors ütemben haladnak előre. A két ország közti kereskedelemmel kapcsolatban Putyin arról számolt be, hogy 2018-ban a kereskedelmi volumen meghaladta a rekordnak számító 100 milliárd dollárt (28 842 milliárd forint).

Az orosz elnök az Egy övezet, egy út kezdeményezéssel kapcsolatban úgy nyilatkozott: Oroszország az Eurázsiai Gazdasági Unió (EAEU) többi tagországával együtt a regionális együttműködés legkedvezőbb modelljét igyekszik megtalálni, ennek kapcsán dolgoznak egy átfogóbb eurázsiai együttműködés tervének kidolgozásán, melyben Kína kulcsfontosságú szerepet töltene be mint stratégiai partner. Putyin hozzátette: a nagyobb eurázsiai együttműködési platform megalakításának célja éppen az, hogy az EAEU összekapcsolható legyen az Egy övezet, egy út kezdeményezéssel.

A politikus emlékeztetett: 2015 májusában Hszi Csin-ping kínai elnökkel már megállapodtak erről az összekapcsolódásról, ezt követően pedig 2018 májusában az EAEU és Kína aláírta az erről szóló megállapodást, amely a következő hónapokban lép majd érvénybe. Elmondta: az együttműködésben a közlekedés, az energia, a környezet, a kereskedelem, a pénzügy és a digitális gazdaság területeit helyezik előtérbe.

Putyin az interjúban bírálta azokat a nyugati országokat, melyek véleménye szerint globális hatalomra törnek, és a nemzetközi jog alapelvein tiporva zsarolással, szankciókkal és nyomásgyakorlással igyekeznek más országokra erőltetni a saját értékeiket és „gyanús ideáljaikat”.

Az orosz elnök hangsúlyozta: Moszkva és Peking egyaránt kategorikusan ellenzi ezt a megközelítést, éppen ezért a jövőben is egyeztetni fogják lépéseiket a fontos nemzetközi és regionális kérdések kapcsán, hogy eredményesen tudjanak együttműködni olyan nemzetközi platformokon mint az ENSZ, a G20-as csoport, a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO), a BRICS országcsoport, valamint az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC).

Az orosz elnök elmondta: pekingi látogatása során az Egy övezet, egy út kezdeményezésről szóló második nemzetközi fórumon kívül sor kerül majd egy kétoldali csúcstalálkozóra is Oroszország és Kína vezetői között, Hszi elnök pedig Oroszországba látogat idén.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.