Vasszigorral védik Vlagyimir Putyint a járvány alatt

A világ egyik legkomolyabb biztonsági protokollja védi Vlagyimir Putyint a Covid–19-járvány idején: az orosz elnök már több mint egy éve ideje nagy részét a hivatalos rezidenciái egyikén tölti, kerülve a nyilvános eseményeket és találkozókat. A vele érintkező vezető tisztviselőket, orvosokat és a kiszolgálószemélyzetet pedig kéthetes kötelező karanténra küldik a Kreml alá tartozó szállodákban. A 68 éves Putyin múlt hónapban kapta meg a koronavírus elleni védőoltást, de a szigorú szabályok egyelőre megmaradtak.

Bendarzsevszkij Anton
2021. 04. 12. 5:45
SOJGU, Szergej; PUTYIN, Vlagyimir
Vlagyimir Putyin orosz elnök (j) Szergej Sojgu védelmi miniszter társaságában egy étkezõasztalnál a szibériai tajgán 2021. március 21-én. Fotó: Alekszej Druzsinyin Forrás: MTI/EPA/Kreml/Szputnyik/Pool/
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel 85 millió dollár, vagyis mintegy 25 milliárd forintnyi keret biztosítja Vlagyimir Putyin koronavírus elleni védelmét, derül ki az orosz BBC által áprilisban nyilvánosságra hozott adatokból. Az összeg nagy részét az orosz elnökkel érintkező politikusok és kiszolgálószemélyzet karanténjára költik a Kreml szállodáiban és szanatóriumaiban Moszkvában, Jaltában és Szocsiban.

Pozíciótól és beosztástól függetlenül, a külföldi vendégeket nem számítva mindenkinek, aki Putyinnal szeretne találkozni szigorú, kéthetes karanténon kell átesnie – még akkor is, ha csupán egy rövid megbeszélésre érkezik.

Vlagyimir Putyin orosz elnök (j) Szergej Sojgu védelmi miniszter társaságában egy étkezősztalnál a szibériai tajgán 2021. március 21-én
Fotó: MTI/EPA/Kreml/Szputnyik/Pool/Alekszej Druzsinyin

Az elhelyezés az elnöki adminisztrációhoz tartozó szállodákban történik, az államfő aktuális tartózkodásának megfelelően. A Projekt orosz hírportál információi szerint ebben az időszakban a találkozó előtt álló politikusok egyágyas szobákban várakoznak, és néhány naponta PCR-teszteket végeznek el. Ez idő alatt nem érintkezhetnek másokkal, sem egymással, sőt még a szállodai személyzettel sem: a műanyag konténerekbe csomagolt napi étkezéseket a szobájuk bejáratánál hagyják a védőruhába öltöztetett munkatársak. A Kreml máskor egyébként bárki számára elérhető szállodái 2022-ig nem is foglalhatók, és teljes egészében az elnöki adminisztráció biztonsági intézkedéseit szolgálják ki.

Az orosz sajtóban felbukkanó értesülések szerint például a Gazprom vezetője, Alekszej Miller vagy a Rosznyefty vezérigazgatója, Igor Szecsin is rendszeresen átesik a kötelező karanténon, ami alatt két hétig senkivel nem találkozhatnak és csak online intézhetik az általuk vezetett vállalatok ügyeit. Putyin a koronavírus-járvány kirobbanása óta leginkább távkapcsolatban, videókonferenciákon keresztül irányítja az államot, de vannak esetek, amikor elengedhetetlen a személyes kapcsolat. Az is előfordul, hogy fontos a személyes jelenlét, de a résztvevők nagy száma miatt nem biztosítható a kéthetes karantén: mint például az orosz felsőház előtt tartott beszámolók. Ebben az esetben Putyint a lehető legtávolabb helyezik el az összejövetel többi szereplőitől, a személyes kapcsolatot a formátum eleve kizárja. Más a protokoll az elnök vidéki látogatásai alatt: a helyi tisztviselők a regionális költségvetésből kötelesek maguk gondoskodni a karanténról.

A biztonsági intézkedések ugyanakkor nem csak a politikusokra vonatkoznak: a kéthetes karantént be kell tartaniuk a pilótáknak, sofőröknek és más kiszolgálószemélyzetnek.

A BBC információi szerint Putyin egészségéért felelős orvosok például a Novo-Ogarjovoban vagy a Szocsiban lévő rezidenciája területén vannak elhelyezve, és ez idő alatt még a családtagjaikkal sem tarthatnak kapcsolatot. Az intézkedések az orosz újságírókat is nehéz helyzetbe hozták: a korábbi gyakorlat szerint a legnagyobb orosz médiumok mind egy-egy tagot delegáltak az elnöki újságírói stábba, akik végigkísérték Putyint az utazásai és találkozói alatt. A járvány alatt azonban a stáb már nem kísérheti az elnököt, a munkát a nekik megküldött felvételekből kénytelenek ellátni.

Vlagyimir Putyin orosz elnök speciális védőöltözetben látogatja meg azokat a pácienseket, akiket koronavírus-fertőzés gyanújával megfigyelés alatt tartanak egy moszkvai kórházban 2020. március 24-én
Fotó: MTI/EPA/Szputnyik pool/ Alekszej Druzsinyin

Vlagyimir Putyin március 23-án kapta meg a koronavírus elleni első oltást, de a Kreml nem adta ki az információt, hogy pontosan melyik vakcinát adták be neki – csak annyit közöltek, hogy a jelenleg Oroszországban bejegyzett három orosz vakcina közül az egyiket. Az oltásáról nem készült videófelvétel – a sajtószolgálata szerint azért, mert az orosz államfő nem akart „majomkodni”. Az elmúlt egy évben a pandémia a világ számos vezetőjét döntötte le a lábáról: a megbetegedésen átesett korábban Donald Trump volt amerikai elnök, Emmanuel Macron francia államfő, Boris Johnson brit kormányfő, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és mások. Oroszországban tavaly tavasszal betegedett meg Mihail Misusztyin miniszterelnök és kormányának több tagja, de Putyin az őt védő intézkedéseknek köszönhetően eddig el tudta kerülni a megfertőződést.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.