Véget ér a szükségállapot, és jön a vakcinaútlevél Spanyolországban

Májusban véget ér a szükségállapot, júniusban pedig bevezetik a „vakcinaútlevelet” Spanyolországban. Még csak most kezdődik a negyedik hullám, a kormány mégis teljes gőzzel a normál kerékvágásra összpontosít, és megszünteti a legszigorúbb korlátozásokat. A turisztikai szezon mindennél fontosabb most a spanyoloknak, így már hivatalosan is bejelentették a Covid-útlevél júniusi bevezetését is.

2021. 04. 18. 7:44
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Júniustól korlátozás nélkül utazhatnak be Spanyolországba azok, akik megkapták a koronavírus elleni védőoltást. Az illetékes egészségügyi főtitkár, Alfredo González bejelentette: a spanyol régiók a nyár első hónapjától kezdve hivatalosan is elfogadják majd a digitális tanúsítványt, tehát azoknak, akiket beoltottak, nem lesz szükségük sem tesztre, sem karanténra. González hangsúlyozta:

a dokumentum bevezetése az emberek szabad mozgásának a könnyítését célozza, de nem lesz követelmény az utazáshoz.

Aki nem rendelkezik vele, az is beutazhat majd Spanyolországba, de továbbra is fel kell mutatnia egy 72 óránál nem régebbi negatív PCR-teszteredményt. Júniusig a kormány nem módosít a jelenlegi előíráson, tehát most még azoknak is tesztelniük kell, akik már megkapták valamelyik oltóanyagot.

Az útlevél hivatalos elfogadása előtt megszűnik a hat hónapja érvényes szükségállapot is Spanyolországban. Pedro Sánchez miniszterelnök bejelentette:

nem hajlandó meghosszabbítani a május 9-én lejáró intézkedést.

Úgy fogalmazott: „Azt akarjuk, hogy itt legyen a vége, és pont”. Hozzátette: a koronavírus-járvány elleni küzdelem sikere hamarosan „Spanyolország egységétől és az egyéni felelősségtől függ majd”. A jobboldali néppárt és a nacionalista kis pártok is erősen kritizálják a döntést. Úgy vélik, hogy alternatívák nélkül veszélyes megszüntetni a riasztási állapotot a negyedik hullám küszöbén. A régióvezetők közül többen jelezték már, hogy kérvényezni fogják a szükségállapot fenntartását júniusig, egyelőre azonban süket fülekre találnak, a kormány ugyanis nem hajlandó tárgyalni erről.

Ennek oka a turisztikai szezon megmentésében, valamint a madridi választásokban keresendő.

A kormány a május 4-i szavazásokon elérhető jobb pozíció reményében ugyanis nem riad vissza a legkockázatosabb lépések megtételétől, köztük a szükségállapot eltörlésétől sem. Az előrehozott választások legfőbb esélyese az eseményt kihirdető, jelenlegi jobboldali vezető, Isabel Díaz Ayuso, aki kampányát egyebek mellett a madridiak szabadságára építette fel. Ayuso a kezdetektől fogva szembemegy a kormány döntéseivel, és saját szabályokat hoz Madridban, melyek lényegesen lazábbak a többi régióéhoz képest.

Most például mindössze három régió van az országban, ahol nincs érvényben a közösségi határzár, köztük Madridban sem. Mivel az elnök a lehetőségekhez mérten igyekszik szabadságot biztosítani a Madridban élőknek, ezért a szocialisták a meglévő korlátozások miatt hátrányból indulnak a választáson Ángel Gabilondo vezetésével.

Hogy fel tudják venni a kesztyűt, fontos taktikát váltaniuk, melynek része a szükségállapot felszámolása is.

Spanyolország tavaly októberben hirdette ki a riasztást a tizenkilenc régióvezető kérésére. Enélkül ugyanis nem korlátozhatták volna lakóik szabad mozgását. Amennyiben Pedro Sánchez kormánya tartja magát a jelenlegi elképzeléshez, úgy három hét múlva a legszigorúbb előírások megszűnnek Spanyolországban, vagyis nagyobb szabadságot kapnak az emberek országszerte: nem lesz éjszakai kijárási tilalom, eltörlik a régiós határzárakat és a találkozókra vonatkozó limiteket is.

A járványügyi adatok mindeközben cseppet sem biztatók:

húsvét óta emelkedik a fertőzöttek és az elhunytak száma is.

Az egészségügyi minisztérium pénteken 10 598 új beteget jelentett be, miközben Katalóniában, Madridban és La Riojában az intenzív osztályok ismét negyvenszázalékos telítettségi adatokat regisztrálnak. Szakértők óvatosságra intik a kormányt, arra figyelmeztetnek, hogy a negyedik hullám még csak most érkezik. A kormány azonban abban bízik, hogy ez sokkal enyhébb lesz az eddigiekhez képest a már beoltott több mint hárommillió, veszélyeztetett csoportba tartozó idős ember védettségének köszönhetően.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.