Világszerte nőtt az emberek oltási kedve

Tavaly sokan féltek a mellékhatásoktól, idén inkább a vakcinázásban látják a járvány végét.

2021. 03. 05. 13:55
null
A még be nem oltott időseket külön keresni fogják MTI/EPA/Sascha Steinbach Fotó: Sascha Steinbach
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre inkább növekszik a vakcinák iránti bizalom, és egyre többen döntenek amellett, hogy beoltatják magukat valamely koronavírus elleni vakcinával

– derült ki a londoni Globális Egészségügyi Innovációs Intézet (IGHI) és a brit YouGov piackutató vállalat közvélemény-kutatásából, mely szerint egyes országokban a lehetséges mellékhatások miatti aggodalmak is nagy mértékben csökkentek.

Koronavírus elleni védőoltásra várakoznak idős emberek a kölni KölnMesse kiállítási központban kialakított oltóközpontban 2021. február 8-án
Fotó: MTI/EPA/Sascha Steinbach

A felmérést 2020 novembere és 2021 februárja között végezték el olyan országokban, mint például Franciaország, Japán és Szingapúr, ahol korábban a lakosság kifejezetten szkeptikus volt a vakcinákkal kapcsolatban. A kutatásban összesen 13 500 ember vett részt, érintette továbbá Németországot, Olaszországot, az Egyesült Királyságot, valamint januárban Izrael is csatlakozott a projekthez. A felmérés azt mutatta, hogy a válaszadók több mint fele (58 százaléka) mindenképpen szeretné megkapni az oltást, ha biztosítva lenne annak az elérhetősége. A legfrissebb, február 8. és február 21. között zajló közvélemény-kutatás szerint a lakosság oltási kedve az Egyesült Királyságban volt a legmagasabb, a megkérdezettek mintegy 77 százaléka válaszolta azt, hogy beoltatná magát.

– Ez egy globális járvány, és egyetlen ország sem kivétel ez alól. Ahhoz azonban, hogy visszatérjünk a normális élethez, összehangolt erőfeszítésekre van szükség, valamint annak biztosítására, hogy egyetlen nemzet se maradjon le

– hívta fel a figyelmet Sarah P. Jones, az IGHI munkatársa arra, hogy a vakcinázás lehet a megoldás a járványügyi korlátozások lazítására, feloldására.

Az esetleges mellékhatásoktól való félelem azonban néhány államban továbbra is magas, habár a megkérdezettek kevesebb mint fele válaszolta azt, hogy emiatt nem oltatná be magát. A felmérés szerint Franciaországban, Szingapúrban és Japánban a megkérdezettek többsége továbbra sem szívesen vesz részt a helyi oltási kampányokban. Míg novemberben a kutatásban részt vevő franciák 42 százaléka ellenezte az oltást, februárban már csak 33 százalékuk mondta azt, hogy nem oltatná be magát. Más országokban, ahol korábban komoly tényező volt a mellékhatásoktól való félelem, szintén nőtt az oltási kedv.

Telefonján mutatja be egy nő az oltásigazolását egy biztonsági őrnek, amikor megérkezik egy koncertre Tel-Avivban 2021. február 24-én
Fotó: MTI/EPA/Abir Szultan

Februárban a spanyolországi állami társadalomkutató központ is készített egy közvélemény-kutatást, eszerint a megkérdezettek 83 százaléka oltatná be magát az új típusú koronavírus ellen. A felmérésből kiderült, hogy a támogatottság hónapról hónapra folyamatosan emelkedik: míg tavaly decemberben csupán 32,5 százalék volt az oltási hajlandóság, januárra ez az érték 72,5 százalékra emelkedett.

Romániában szintén nőtt az oltási kedv: a harminc év alattiaknál 42, a hatvan év felettieknél pedig már 72 százalékos az oltási hajlandóság

– derült ki Inscop közvélemény-kutató intézet és a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem előző havi felméréséből, mely szerint a lakosság több mint 55 százaléka döntene az oltás mellett. A megkérdezettek több mint kétharmada valós egészségügyi veszélynek tartja a világjárványt, és csaknem 77 százalékuk ért egyet azzal, hogy az oltás a leghatékonyabb módja egy betegséggel szembeni védekezésnek.

Ausztriában is nagymértékben emelkedett az oltási kedv: míg tavaly decemberben csupán a megkérdezettek 35 százaléka szeretett volna oltást kapni, januárban már 54 százalékuk válaszolta azt, hogy beoltatnák magukat. Reingard Glehr osztrák kutató szerint azzal indokolható az oltási hajlandóság hirtelen emelkedése, hogy az emberek egyre több információhoz jutnak, és a figyelmük is nagyobb mértékben terelődik a koronavírus elleni oltásokra.

Nem utolsó sorban a hazai felmérések is azt mutatják, hogy a magyarok közül is egyre többen oltatnák be magukat.

A Nézőpont Intézet lapunknak készített közvélemény-kutatása szerint a magyarok 62 százaléka tervezi, hogy beoltatja magát a koronavírus elleni védőoltással, főként a hatvan évnél idősebbek és a budapestiek körében a magas az oltási hajlandóság. Tavaly ősszel ez az érték csupán 34 százalék volt.

 

Problémás vakcinabeszerzés

A Globális Egészségügyi Innovációs Intézet (IGHI) és a YouGov felmérése arra is rámutat, hogy sokan még mindig aggódnak az országok vakcinakészletei miatt: a kutatásban részt vevő országok közül csupán nyolc állam lakosai mondták azt, hogy szerintük a kormány tud elegendő oltóanyagot biztosítani az állampolgároknak. Ez az érték az Egyesült Királyságban növekedett jelentősen, a felmérés szerint azonban úgy tűnik, hogy az uniós tagállamok lakói továbbra is kételkednek abban, hogy a brüsszeli vakcinaelosztó program hatékonyan tud működni. Többek közt Németországban, Franciaországban, valamint Olaszországban is vitatják, hogy lesz-e elegendő oltóanyag mindenkinek, habár fontosnak tartják, hogy minél több ember beoltassa magát.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.