Pünkösdi néphagyományokat elevenítenek fel táncegyüttesek Budapesten

Pünkösdi néphagyományokat elevenítenek fel jeles magyar táncegyüttesek a Pünkösdi Karnevál című műsor keretében hétfőn este a Szent István-bazilika előtti téren.

Forrás: MTI2019. 06. 09. 11:28
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A virtuóz elemekben bővelkedő táncszínházi darabot a Duna Művészegyüttes mellett a Bem, a Bihari és a Cserregő táncegyüttesek mutatják be – olvasható a szervezők közleményében.

Az előadásban megjelennek az ünnephez kötődő Kárpát-medencei néphagyomány legszebb táncos és zenés darabjai. A közönség a nyár beköszöntének ünneplése és tisztelete, a termékenység-varázslás ősi tradíciója mellett a legények versenyével, ügyességpróbájával kapcsolatos népszokásokat is megismerheti, az est csúcspontja pedig a díszes viseleteket felvonultató pünkösdi király és királynőválasztás tánckép lesz.

A 16-17. századra visszavezethető néphagyományt bemutató koreográfia az archaikus, eredeti elemekből táplálkozik, és egyes jelenetekben a mintegy kétszáz táncos különleges energiájú előadása ad drámai hangsúlyt a darabnak.

A produkcióban többek között zempléni, mátyusföldi, ipolysági szlovák és magyar táncok szerepelnek, például rábaközi karéj és dus, dél-dunántúli és sárközi ugrós, csárdás, valamint szatmári csárdás.

A darab szerkesztő koreográfusai Ágfalvi György és Lévay Andrea, zenei vezetői Dulai Zoltán és Pál István Szalonna, rendezője Mucsi János.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.