Idén is nagy volt a tülekedés a budapesti Vörösmarty téren az ünnepi könyvhét legsűrűbb, szombati napján. Ezt fel lehet fogni sikerként, de úgy is, hogy a rendezvény már rég kinőtte a Vörösmarty teret. A kiadók bevallása alapján az „ország legnagyobb könyvesboltjával”, vagyis a négynapos köztéri árusítással a nagyobb kiadók általában jól járnak, főleg, ha a náluk megjelenő húzónevek éppen új kötettel jelentkeznek, vagy sikerül nagy érdeklődésre számot tartó posztumusz kötettel előrukkolniuk. Idén ebben nincs hiány: a Magvető Esterházy Péter és Rakovszky Zsuzsa új prózaköteteivel, a Helikon eddig kiadatlan Márai Sándor- és Tamási Áron-művekkel jelentkezett. A gigantikus könyvesboltnak olvasói szempontból továbbra is az a legnagyobb előnye, hogy ilyenkor időtálló műveket is jóval a bolti ár alatt adnak a kiadók – idén például Lázár Ervin köteteit kínálta nagy kedvezménnyel az Osiris Kiadó –, valamint hogy több évre visszamenőleg el lehet intézni a dedikáltatásokat. Sokan a régebben megvásárolt könyveket is elhozzák, és az olvasókkal beszélgető író sem ritka látvány a könyvhéten.
Szombaton nagy közönséget vonzott Jókai Anna és Rakovszky Zsuzsa pódiumbeszélgetése és Esterházy Péter dedikálása, de a leghosszabb sor talán az ifjúsági horrorregényeiről ismert Darren Shane-hez állt. Sokan hallgatták az első világháborúról szóló könyvek bemutatóját is. Gerő András a háború kitörése előtti egy hónap magyar sajtójából válogatott; a könyvből kiderül, hogy a béke utolsó hónapjában egyáltalán nem a háború lehetősége volt a fő téma. Mindenről cikkeztek a reumás kiselefánttól a sétapálcával szaladgáló szüfrazsettekig – a könyvhétről csak azért nem, mert akkoriban még nem létezett.
A Margó Fesztivál szerdától vasárnapig tartó ingyenes programjai a Lapozz bele a városba! felkiáltással a főváros legváratlanabb helyszíneit töltötték meg irodalommal és a produkciók között vándorló közönséggel. A kalandtúra állomásain – elhagyott üzletben, divatszalonban, tetőteraszon, múzeumban – írók és költők olvastak fel műveikből. Mások mellett Rakovszky Zsuzsával, Takács Zsuzsával, Esterházy Péterrel, Bereményi Gézával, Ugron Zsolnával, Hidas Judittal, Tóth Krisztinával, Hankiss Elemérrel, Jelenits Istvánnal és Nemere Istvánnal találkozhatott a közönség. Sőt, idén külföldi vendége is volt a fesztiválnak a norvég Tore Renberg személyében.
A Margó Fesztivál központi eseménye ebben az évben is a szombati Irodalom Éjszakája volt. Fél hattól kilencig 7 helyszínen 22 író és költő várta a közönséget, amely programról programra járva fedezhette fel a kortárs alkotásokat és Budapestet egyszerre. A különféle helyszíneken nemcsak az irodalmi túrázók, de a járókelők, az éttermek, bárok vendégei, a parkokban pihenők, a véletlenül odavetődők is egytől egyig közönséggé váltak. A felolvasások mellett beszélgetések, slam poetry, filmvetítés, irodalmi séta és koncertek színesítették a kínálatot. Háy János és Beck Zoltán produkciójában az irodalom és a rockzene keveredett, Kun Árpád írót Hó Márton dalai kísérték, Lackfi János verseit Lovasi András énekelte.
Könyvheti díjak
A könyvhét nyitónapján osztották ki a Szép Magyar Könyv 2013 elismeréseket, és átadta díjait a Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsának (IBBY) Magyar Egyesülete is: az illusztrátorok közül Molnár Jacqueline-t, a fordítók kategóriájában Pék Zoltánt díjazták, az év gyermekkönyvei Darvasi László A 3 emeletes mesekönyv és Tamás Zsuzsa Macskakirálylány című művei, az év kiadója a Kolibri Kiadó lett, életműdíjat Marék Veronika kapott.