– Tavalyelőtt a környezetvédelmi engedély körüli huzavona miatt kérdésessé vált a fesztivál jövője. Megoldódott azóta ez a probléma, vagy a terület védetté nyilvánítása továbbra is veszélyezteti a VOLT lebonyolítását az eredeti helyszínen?
– Végelegesen nem oldódott meg a probléma, de tavaly sikerült egy mindenkinek elfogadható megoldást találnunk Illés Zoltán államtitkár segítségével. Az előző évet is beleértve öt évre kaptunk engedélyt rá, hogy a fesztivált az eddigi helyszínen, a soproni Lövérekben rendezhessük meg. Jelen pillanatban a város vezetőivel közösen keressük azt a helyszínt, amely 2018-tól új otthont adhat a VOLT-nak.
– Idén az eddigieknél hosszabb, a nulladikkal együtt hatnapos lesz a fesztivál. Miért iktattak be egy plusznapot?
– Egy szerencsés véletlennek köszönhetően toldottuk meg egy nappal a fesztivált. Az Arctic Monkeys látogat el Sopronba, és mivel ők csak vasárnap értek rá, a fellépésük miatt meghosszabbítottuk a VOLT-ot. Minden évben, a szervezési folyamat elején összeállítunk egy lehetséges fellépőlistát, amely sokszor köszönő viszonyban sincs a végeredménnyel, jellemzően a vágyaink és a közönség kívánságai jelennek meg a névsorban. Az Arctic Monkeys még a vágyaink között sem szerepelt, annyira elérhetetlennek tűnt. Az angol zenekar esetében olyan nagyságrendű produkcióról van szó, amelyet a VOLT nem feltétlenül engedhet meg magának. Így elsősorban a Sziget kapcsán kerestük meg őket, kiderült, hogy abban az időpontban nem lesznek Európában, július elején ellenben igen, így végül hosszas tárgyalások után sikerült elérnünk, hogy útba ejtsék Sopront. És ha már meghosszabbítottuk a fesztivált, nem akartuk, hogy az utolsó napon a többi színpad üresen maradjon, így egy teljes értékű programot állítottunk össze vasárnapra is.
– A Sziget ebben az évben, igazodva az európai fesztiválszezon fősodrához, egy héttel későbbre csúszik, hogy minél több nemzetközi sztárt tudjanak leigazolni. A VOLT ebből a szempontból jó helyen van a naptárban?
– A VOLT ideális időpontban van, több nagy európai fesztivál zajlik velünk egy időben. Ennek előnye, hogy fontos zenekarok turnéznak ekkor a kontinensen, hátránya viszont, hogy meg kell küzdeni a konkurenciával, hiszen a nagynevű fellépőknek nem Magyarország az első számú célpont. De az elmúlt években azért sikerül megszereznünk olyan előadókat, mint a Snow Patrol, a 30 Seconds to Mars, vagy a Queens of the Stone Age, amelyek nagy fesztiválok headlinereinek számítanak. A VOLT esetében tehát nem gondolkodunk új időpontban. Kérdést inkább a rendezvény korlátai jelentenek, hiszen a VOLT keretei sokkal szűkösebbek, mint a Szigeté, vagy bármelyik más gigafesztiválé. Nem célunk azonban, hogy átlépjünk ezeken a korlátokon, hiszen a fesztivál ebben a nem kicsi, de még éppen átlátható méretben működik ideálisan.
– Kik lesznek a fesztivál idei húzónevei a már említett Arctic Monkeys mellett?
– Két tavalyi sztárfellépőnk is visszatér hozzánk, a Hurts és a 30 Seconds to Mars. Őket szinte követelte rajtunk a közönségünk. Vannak csapatok, mint a Foals vagy a MGMT, akiket évek óta vár a hazai publikum, és vannak igazi unikumok, mint Birdy, vagy a Milky Chance, amelyek igazán sokszínűvé teszik a VOLT-ot. A teljes névsort szinte lehetetlen felsorolni, hiszen mintegy 200 fellépő és 30 nemzetközi sztár látogat el hozzánk idén.
A Skillet szerdán lép fel a VOLT-on:
– Az utóbbi évek tendenciája, hogy a fesztiválok a zenekarok mellett a hangulatra, a kiegészítő programokra is komoly hangsúlyt helyeznek. A VOLT milyen különlegességekkel várja idén a közönséget?
– A fesztivál kapcsán elsősorban a nemzetközi húzónevekkel találkozni a plakátokon, hirdetésekben. A közönség ez alapján választ magának: hova érdemes elmenni. A vendégeink zöme azonban már tudja, hogy a VOLT ennél sokkal többről szól. Sopron nagyon sokat hozzáad a fesztivál hangulatához. Ezt a szimbiózist igyekszünk évről évre hangsúlyosabbá tenni. Számos olyan programot szervezünk, amelyek a helyszín miatt válnak igazán izgalmassá, és amelyek aztán maradandó nyomot hagynak a városban. Idén például egy képzőművészeti projekt keretében a város és a fesztivál nevének betűit egy két és fél méter magas, 16 méter széles szobor formájában készítjük el, amelyet kortárs képzőművészek, Wahorn András, ef Zámbó István, Szurcsik József, vagy éppen Kiss Tibi a Quimby-ből öntenek végső formába a helyszínen. Ez a fesztivál után mementóként a városban marad. Amellett tehát, hogy előadások, szabadegyetemek és kulturális programok kapnak helyet a fesztiválon, első számú célunk, hogy nyomot hagyjunk a városban.
– Ha jól tudom, megemlékeznek a páneurópai piknik 25. évfordulójáról is.
– A fesztivál helyszíne 25 évvel ezelőtt határsávnak számított. A város vezetőivel közösen úgy gondoltuk, az évforduló kapcsán mutassuk meg azoknak a fiataloknak, akik még talán 25 évesek sincsenek, mi történt Sopron környékén negyedszázaddal ezelőtt. Nem akarunk ugyanakkor szájbarágós megemlékezést. Lesz egy fotókiállítás, július 5-én, szombaton pedig pikniket szervezünk a fesztivál területén, ahol a város vezetőivel közösen főzünk, és elmeséljük a 25 évvel korábbi történéseket a közönségnek.
– Nagy-Szín-Pad címmel a fesztivál az MTVA-val közös tehetségkutatót indított fiatal magyar zenekaroknak. Mi volt a céljuk a kezdeményezéssel?
– Két évtizede foglalkozunk fesztiválszervezéssel. Az első időkben három-négy olyan magyar produkció: a Tankcsapda, a Kispál és a Borz, az Anima Sound System és Ákos volt mindössze, amely sok ezer nézőt vonzott egy-egy fesztiválra. Rájuk lehetett építeni, így minden hazai fesztivál gerince nagyjából ugyanúgy nézett ki. Az utóbbi években viszont végre feltűnt számos olyan zenekar, amelyek többek között a Petőfi rádió új műsorstruktúrájának is köszönhetően országosan ismertté váltak. Nekünk, fesztiválszervezőknek nem feladatunk a tehetségkutatás. De ha egy együttes kialakult rajongótáborral rendelkezik, akkor érdemes figyelnünk rájuk és segíteni nekik. Ez volt az alapgondolata a Nagy-Szín-Pad versenynek. A „tehetségmutató” program első öt helyezettje kiemelt időpontban játszhat idén a VOLT Fesztivál nulladik napján, majd a Szigeten, a Strandon, a Nagyon Balaton eseményein. A Mary Popkids zenekar pedig – mint a Nagy-Szín-Pad győztese – további lehetőségeket kap a legfontosabb zenei eseményeken.
– Tavaly a koncertek egy részét élőben közvetítették az interneten. Idén is követhető lesz ilyen formában a VOLT?
– Idén a Telekom segítségével két színpad műsorát közvetítjük élőben, erről még jelen pillanatban is folynak tárgyalások a fellépő zenekarok menedzsmentjével. Emellett, mivel az MTVA stratégiai partnerünk, a Petőfi rádió a helyszínről közvetíti majd az adásait fesztivál ideje alatt. És az MTVA különleges produkciói is leköltöznek a VOLT-ra: a fesztiválozók kipróbálhatják magukat egy tévéstúdióban ülve, híradót vezethetnek, és sok egyéb érdekesség is várja az érdeklődőket.