info
Stefánia Palotaszakály sándorVeritas Történetkutató Intézet és Levéltár

A trianoni békediktátum és a honvédelem ügye 1920–1927 – előadás a Stefánia Palotában

A Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központ meghívására Szakály Sándor, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója, A trianoni békediktátum és a honvédelem ügye 1920–1927 címmel tart előadást május 23-án, 17 órai kezdettel. Az előadásra a belépés díjtalan!
locationStefánia Palota és Honvéd Kulturális Központ
clockmájus 23. hétfő 17:00 - május 23. hétfő 19:00

Helyszín: Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központ (1143 Budapest, Stefánia út 34-36.)

A trianoni békediktátum katonai előírásai erősen korlátozták a szuverén magyar állam védelmi képességeit. A szigorú előírások szerint „…a magyar hadsereget a jövőben csak önkéntes belépés alapján lehet felállítani és kiegészíteni.”
A haderő létszámát 35 ezer főben határozták meg, amely létszámnak egy huszada (1750 fő ) lehetett hivatásos tiszt és egy tizenötöde (2334 fő) hivatásos altiszt. Minden tisztnek tényleges állományúnak kellett lennie. A tiszti utánpótlásra csak egy katonai tanintézet állíttathatott fel és csak annyi tisztet avathattak fel évente, amennyi a szolgálatból kiváltak számát pótolta. A legénységi állományt szerződéses katonák alkothatták, akiknek 12 év kötelező szolgálatot kellett teljesíteniük.
Meghatározták a fegyverek számát és egy–egy fegyvere eső lőszermennyiséget. Így minden ezer fő után 1150 puskát vagy karabélyt (fegyverenként 500 lövéssel), 15 nehéz vagy könnyű géppuskát (fegyverenként 10000 lövéssel), 2 könnyű aknavetőt (1000 lövéssel), 2 középnagyságú aknavetőt (500 lövéssel) és 3 tábori vagy hegyi ágyú vagy tarack (1000 lövéssel). (A 105 milliméternél nagyobb kaliberű lövegek használata tiltott volt.)
Nem engedélyezték a repülők és a páncélosok rendszerbe állítását. Tiltott volt a vezérkar, illetve a vezérkari testület és értelemszerűen a vezérkari tisztképző intézmény létrehozása is. Hadianyagot csak állami üzemben lehetett előállítani és csak az elhasznált hadianyag pótlására. Pontosan meghatározták a különböző alakulatok létszámát tiszti és legénységi állományra lebontva. A békeszerződés előírásainak betartására Szövetségközi Katonai Ellenőrző Bizottságot hoztak létre, amely 1927. március 31-éig volt jelen Magyarországon és jogában állt a békeszerződésben előírtakat ellenőrizni.
A katonai előírások megkerülésére a Magyar Nemzeti Hadsereg – melynek a neve 1922. január 4-étől magyar királyi Honvédség lett – igyekezett minden lehetőséget kihasználni. A vezérkart a Honvédelmi Minisztérium VI. csoportfőnökének „nevezték el”. A vezérkari tisztek esetében a „vezérkari szolgálatot teljesítő” megnevezést használták, míg az 1750 főnyi tiszti állományon felüli létszámot különböző szervezetkben „rejtették”, úgy, mint vámőrség, pénzügyőrség, testnevelési- és népgondozói kirendeltségek, stb. A rejtett beosztásban lévők esetében a tiszti rendfokozatnak megfelelő „elnevezéseket” használtak. A tiszti állomány „rangosztályba sorolt közigazgatási alkalmazott” – ROSKA – volt, míg az altisztek a „rangosztályba nem sorolt közigazgatási alkalmazott” – RONKA – kategóriába tartoztak. Az ezredes megfelelője a főtanácsnok, tábornok megfelelője a vezértanácsnok, az altábornagyé a vezérfőtanácsnok volt. A katonai előképzést az 1921. évi LIII. törvénycikk – a testnevelési törvény – segítségével valósították meg az un. „levente mozgalom” keretén belül.
Magyarország anyagi helyzete az 1920-as évek végéig nem tette lehetővé, hogy az engedélyezett 35 ezer fős haderőt a Magyar Királyság „kiállítsa”. Jelentős változás csak az 1920-as évek végén, illetve Gömbös Gyula honvédelmi minisztersége (1929-1936) és miniszterelnöksége éveiben (1932-1936) következett be.

További program lehetőségek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.