Klímaváltozás: David Attenborough kemény szavai az ENSZ-ben

A 94 éves angol természettudós szerint összeomolhatnak azok a tényezők, amelyeknek a biztonságunkat köszönhetjük.

Forrás: MTI2021. 02. 23. 22:04
ATTENBOROUGH, David
London, 2020. janur 10. Sir David Attenborough brit termszettuds s ismeretterjeszt dokumentumfilmes a Joseph Mallord William Turner angol romantikus fest alkotsaibl rendezett killtson Turner otthonban, London Twickenham nev klvrosban 2020. janur 10-n. MTI/EPA/Andy Rain Fotó: MTI/EPA
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

David Attenborough szerint a klímaváltozás jelenti a legnagyobb fenyegetést az emberiség biztonságára.

A 94 éves angol természettudós az ENSZ Biztonsági Tanácsának virtuális találkozóján szólalt fel kedden.

Boris Johnson brit miniszterelnök Sir David Attenborough brit természettudóst (kijelzőn) hallgatja az ENSZ Biztonsági Tanácsának a klímaváltozásról szóló virtuális tanácskozásán Londonban.
Fotó: MTI/EPA

 

Mint fogalmazott:

„ha tovább haladunk ezen az úton, akkor szemtanúi leszünk mindazon tényezők összeomlásának, amelyeknek a biztonságunkat köszönhetjük: ilyen az élelmiszertermelés, az ivóvízhez való hozzáférés, az élhető környezeti hőmérséklet és az óceáni táplálékláncok”.

Hozzátette: „ha a természet világa nem képes többé kiszolgálni a legalapvetőbb szükségleteinket, akkor a civilizáció többi része is rövid időn belül darabjaira hullik”.

„Nem irigylem azt a felelősséget, amely mindezek miatt önökre hárul”

– jegyezte meg a természettudós.

Az ENSZ következő klímaértekezlete (COP26) novemberben lesz a skóciai Glasgowban.

Ez lesz a nemzetközi szervezet legfontosabb konferenciája a párizsi klímaegyezmény megszületését eredményező 2015-ös találkozó óta. Az egyezmény célja a globális átlaghőmérséklet emelkedésének jóval 2, de inkább 1,5 Celsius-fok alatt tartása az iparosodás előtti szinthez képest.

A tanácshoz intézett beszédében Antonio Guterres ENSZ-főtitkár a globális károsanyag-kibocsátás csökkentésében való nagyfokú szerepvállalásra buzdította az országokat, vállalatokat, városokat és pénzügyi intézeteket. Jelenleg Kína és az Egyesült Államok a világ legnagyobb üvegházhatásúgáz-kibocsátói.

Európát is elérték az afrikai klímaváltozás kihívásai

Az Európai Unió érdeke is, hogy segítse Afrika fejlődését és stabilitását, az adaptációs folyamatokat.

Demográfiai robbanás, törékeny államok, etnikai ellentétek, a dzsihádista ideológia térnyerése – csak néhány azon tényezők közül, melyek a klímaváltozás az afrikai országokban önmagában is jelentős hatását súlyosbítják, és amelyek összekapcsolódása tízmilliós népmozgást vetít előre a kontinensen – olvasható a Green Policy Center közleményében. Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet kutatási igazgatója szerint az EU érdeke is, hogy segítse Afrika fejlődését és stabilitását, az adaptációs folyamatokat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.