Online konferenciát tartott a Magyarságkutató Intézet

A Margit híd avatásának 145. évfordulóján rendezték meg A „Dualizmus kori emlékezettörténet: Az emlékezet forrásai” című tudományos konferenciát.

Forrás: MAGYARSÁGKUTATÓ INTÉZET2021. 04. 30. 15:44
null
MAGYARSÁGKUTATÓ INTÉZET ONLINE KONFERENCIA Forrás: YOUTUBE KÉPERNYŐFOTÓ
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szent Margitról elnevezett Margit híd avatásának 145. évfordulóján rendezte meg A „Dualizmus kori emlékezettörténet: Az emlékezet forrásai” című nagy sikerű online tudományos konferenciáját a Magyarságkutató Intézet.

A neves kutatók és egyetemi oktatók részvételével lezajlott előadássorozat az 1848–49-es forradalom és szabadságharc veresége után a dualista államszervezet részeként talpra álló, kultúráját, hitét megőrző és megerősítő Magyar Királyság mindennapjaiba nyújtott bepillantást.

„És én is, időnként a csontvelőig hatolóan hunnak érzem magam.” – idézte a nagy zeneszerzőt Apor Eszter, a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársa Liszt Ferenc és az 1848–1849-es magyar forradalom- és szabadságharc emlékezete című előadásában.

Dr. Várkonyi Gábor, az ELTE oktatója A 19. századi magyar történelmi regények történelemszemléletét mutatta be Kemény Zsigmond: Zord idők és Jókai Mór: Erdély Aranykora című regényein keresztül.

A Margit híd avatásának 145. évfordulóján rendezte meg A „Dualizmus kori emlékezettörténet: Az emlékezet forrásai” című nagy sikerű online tudományos konferenciáját a Magyarságkutató Intézet.
Fotó: YOUTUBE KÉPERNYŐFOTÓ

Dr. Kovács Kálmán Árpád, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár képviseletében a korszak magyar református emlékezetkultúrájának fejlődéséről tartott előadást.

Dr. Fabó Edit, a Magyarságkutató Intézet tudományos munkatársa a kereszténység kulturális és államalkotó szerepének három központon keresztül történő változásáról osztotta meg gondolatait.

Dr. Dede Franciska, az Országos Széchényi Könyvtár kutatója századfordulós emlékműveinken keresztül, míg Dr. Ligeti Dávid (VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár) az Andrássy-lovasszobor 1906-os avatása kapcsán mutatta be az emlékezetőrzés korabeli megnyilvánulási formáit.

Babucs Zoltán, a Magyarságkutató Intézet Történeti Kutatóközpontjának munkatársa Honvédalbum című előadásában a honvédegyletek szabadságharc történetének feldolgozásában vállalt szerepéről, Dr. Bacher-Tuli Andrea pedig az akkor népszerű lóversenyzés reprezentativitásának lehetséges történeti eredetéről tartotta meg előadását.

Aki nem tudta élőben követni a konferenciát, a Magyarságkutató Intézet honlapján, Facebook oldalán és Youtube csatornáján tekintheti meg az előadásokat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.