Australian Open – Fucsovics bravúrral a második fordulóban

Forrás: MTI2020. 01. 20. 8:59

a papírformát borítva négy szettben legyőzte hétfőn a 13. kiemelt kanadai Denis Shapovalovot a Melbourne-ben zajló ausztrál nyílt teniszbajnokság első fordulójában, ezzel bejutott a legjobb 64 közé.

A világranglistán 67., 27 éves magyar játékos remekül kezdte a mérkőzést, rögtön az első játékban brékelte ellenfelét, aki a kiemelési számának megfelelő helyet foglalja el az ATP rangsorában is. Fucsovics tartotta előnyét, majd 5:3-nál újra elvette 20 esztendős riválisa adogatójátékát, így 40 perc alatt előnybe került.

A második szett már szorosabban alakult, mindkét fél magabiztosan adogatott, egyikük sem vesztett szervajátékot, így következhetett a rövidítés. Ez is kiegyenlített csatát hozott, s ugyan Fucsovicsnak 7-6-nál volt egy játszmalabdája, végül Shapovalov a harmadik lehetőségét kihasználva kiegyenlítette a szettállást.

Úgy tűnt azonban, sokat kivett belőle a második felvonás, mert a harmadikban szinte csak a magyar teniszező volt a pályán, háromszor is brékelt, a saját szerváját pedig minden alkalommal hozta, és egy 6:1-es játszmával újra előnybe került.

A folytatásban – a meccs során először – Fucsovics is elvesztette az adogatógémjét, mindjárt a negyedik szett első játékában, de 4:3-nál sikerült visszabrékelnie, majd az újabb rövidítésben ezúttal ő összpontosított jobban: a második meccslabdáját kihasználva, 3 óra 17 perc alatt legyőzte jóval esélyesebbnek tartott ellenfelét.

A magyar teniszező leginkább stabilabb adogatásának köszönheti, hogy megnyerte a találkozót, emellett az észak-amerikai vetélytárs sokkal több ki nem kényszerített hibát követett el, szám szerint 62-t, míg ő csupán 35-öt.

„Örülök, hogy győzelemmel tértem vissza az Australian Openre és pláne egy ilyennel! Karrierem egyik legnagyobb győzelmével... – írta Facebook-oldalán Fucsovics Márton.

– Négy szettben vertem Shapovalovot, aki a jövő nagy sztárja lesz. Nagyon jól játszottam ma. Igyekszem fenntartani ezt a jó formát. Köszönöm a szurkolást mindenkinek, aki ott volt a Margaret Court Arénában és a tv előtt! Szerdán második kör.”

A bravúros siker után Fucsovicsra a tavalyi U21-es világbajnokság 18 éves olasz győztese, Jannik Sinner vagy a selejtezőből főtáblára került ausztrál Max Purcell vár. Előbbi a 82., utóbbi a 216. a világranglistán – a mérkőzésük még zajlik, mert jelenleg a külső pályákon eső miatt áll a játék Melbourne-ben.

Eredmény, 1. forduló (a 64 közé jutásért):

Fucsovics Márton-Denis Shapovalov (kanadai, 13.) 6:3, 6:7 (7-9), 6:1, 7:6 (7-3)

Federer, Oszaka és Serena Williams is továbbjutott

A nőknél a címvédő Oszaka Naomi, valamint Serena Williams, a férfiaknál pedig a harmadik kiemelt is magabiztos győzelemmel mutatkozott be hétfőn, az ausztrál nyílt teniszbajnokság főtáblás küzdelmeinek első napján.

A harmadik kiemelt Oszaka a cseh Marie Bouzkova ellen lépett pályára Melbourne-ben és az első játszmát könnyedén nyerte, a másodikban pedig gyorsan kilábalt egy kisebb hullámvölgyből és 2:4 után sorozatban négy játékot begyűjtve győzött.

A 23-szoros Grand Slam-győztes Serena Williams ellenállhatatlan játékkal jutott szettelőnyhöz az orosz Anasztaszja Potapova ellen, aki játékot sem tudott nyerni ellene. A második játszma elején a világranglistán kilencedik amerikai sztár kicsit visszafogottabban játszott, és 1:1-nél elveszítette az adogatását, ám ellenfele nem tudta meglovagolni helyzeti előnyét, Williams pedig már csak egy játékot engedett neki és 59 perc alatt lezárta a találkozót.

A férfiaknál a 20-szoros GS-bajnok Federer talán még Williamsnél is könnyedebb meccset játszott hétfőn. Az amerikai Steve Johnson kevés ellenállást tanúsított, így a svájci klasszisnak kevesebb mint másfél órára volt szüksége a győzelemhez szükséges három játszma megnyeréséhez.

A fiatalság és a rutin küzdelméből – a tavalyi wimbledoni torna első köréhez hasonlóan – ezúttal is előbbi került ki győztesen: a mindössze 15 éves amerikai Cori Gauff két szettben múlta felül 39 éves honfitársát, Venus Williamset.

A hétfői versenynapon eddig a tervezettnél jóval kevesebb mérkőzést tudtak megrendezni, mivel eső miatt csak a három befedhető pályán zajlik a játék a Melbourne Parkban.

Evans (brit, 30.)-McDonald (amerikai) 3:6, 4:6, 6:1, 6:2, 6:3

Nisioka (japán)-Györe (Djere, szerb) 6:4, 3:6, 6:2, 7:6 (7-1)

Barrere (francia)-Szafvat (egyiptomi) 6:7 (8-10), 7:6 (7-1), 6:4, 7:6 (7-5)

Alekszandrova (orosz, 25.)-Teichmann (svájci) 6:4, 4:6, 6:2

Cirstea (román)-Strycova (cseh, 32.) 6:2, 7:6 (7-5)

Badosa (spanyol)-Larsson (svéd) 6:1, 6:0

Görges (német)-Kuzmova (szlovák) 6:1, 6:2

Cseng (kínai)-Kalinszkaja (orosz) 6:3, 6:2

Csu (kínai)-Golubic (svájci) 4:6, 6:1, 7:6 (7-5)

Zidansek (szlovén)-Han (dél-koreai) 6:3, 6:3

Li (amerikai)-Cabrera (ausztrál) 7:6 (7-4), 7:6 (12-10)

Wozniacki (dán)-Ahn (amerikai) 6:1, 6:3

Krejcikova (cseh)-Kanepi (észt) 7:6 (7-3), 2:6, 6:3

Gauff (amerikai)-V. Williams (amerikai) 7:6 (7-5), 6:3

Fucsovics egy helyet rontott a világranglistán, Balázs karriercsúcsot ért el

Fucsovics Márton egy helyet rontva a 67., Balázs Attila pedig 16 pozíciót javítva a karriercsúcsot jelentő 112. a férfi teniszezők legfrissebb világranglistáján. Balázs Attila szombaton megnyerte a bangkoki challenger-versenyt, ennek köszönhetően javított 16 helyet. Az élen változatlanul áll az ausztráliai Grand Slam-tornán címvédő Novak Djokovic, valamint Roger Federer előtt.

Férfi tenisz-világranglista (az ATP honlapja alapján, zárójelben a legutóbbi helyezés):