Einstein megmondta, minden relatív

Hat pontra olvadt a Ferencváros előnye a Vidi előtt a labdarúgó NB I-ben, miután kikapott Debrecenben, riválisa, a Mol Vidi viszont győzött az MTK otthonában. Egész szikáran így foglalhatjuk össze a labdarúgó NB I 21. fordulóját, amely azonban évekig felejthetetlen pillanattal ajándékozta meg a futball híveit. Zsóri Dániel találatát a legmagasztosabb jelzőkkel is nehéz minősíteni, a DVSC 18 éves reménysége pályafutása első felnőtt bajnoki mérkőzésén akkora gólt ollózott Dibusz Dénes kapujába, hogy illene Puskás-díjra jelölni.

2019. 02. 18. 10:36
A címvédő fehérváriak az első félidőben több nagy helyzetet kidolgoztak az MTK ellen Fotó: Teknős Miklós

Február kilencedikén, este kilenc után, amikor már egy perc sem volt hátra az NB I 20. fordulójából, úgy tűnt, hogy eldőlt a bajnoki cím sorsa. Egy héttel később, a 21. forduló után azt mondhatjuk, újra nyílt a verseny a két magyar élcsapat között. Hogy mi változtatta meg ilyen drasztikusan a csillagok állását? Egyaránt a 93. percben és a Ferencváros kárára esett két gól.

Másfél hete Simon Krisztián mentette 1-1-re Újpesten „a derbit”, szombaton pedig Zsóri Dániel bombagólja a Debrecen győzelmét jelentette. Kicsit időzzünk el ennél a találatnál. Bódi ívelte balról keresztbe a labdát, inkább csak jobb híján, mint konkrét ötlettel, mégis a lehető legjobb megoldásként. Csupán 18 éves csapattársa ugyanis káprázatos befejezést választott: a tizenhatos vonaláról úgy kétméteres (!) magasságban a kapura ollózta a labdát, amely Dibusz kapujának a jobb oldalában landolt. Védhetetlenül – fokozhatnánk a fokozhatatlant, ám inkább az az igazság, Zsóri Dibuszt is meglepte a váratlan mozdulattal: az FTC kapusa, aki többször is bravúrosan hárított a mérkőzés során, kicsit későn vetődött el, így csak beleért a labdába, azt kiütni nem tudta.

Zsóri Dániel érdemeiből ez persze semmit sem von le. Cseppet sem túlozunk: ilyen góllal a nemzetközi szövetség, a FIFA szavazásán Puskás-díjat lehet nyerni. (Dibusznak, aki a magyar mezőny valószínűleg legjobb kapusa, nincs szerencséje: még az ősszel Hegedűs, a Puskás Akadémia középhátvédje is meglepte egy látványos lökettel.)

12. Haladás 21 2 4 15 15-39 10

– Nehéz mit mondanom, álmomban sem gondoltam volna, hogy ilyen gólt fogok rúgni az első meccsemen, most mutatkoztam be. Fel kell dolgoznom – nyilatkozta a találkozó után az M4-nek a szavakat keresve a divatos frizurájú fiatalember. Ám eddig, s ne tovább az előítéletekkel! Ezután ugyanis hozzátette: – Köszönöm Istennek, hogy ez megadatott. Később azt is elárulta, a példaképét, Cristiano Ronaldót utánozva – aki szűk esztendeje, a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében a Juventus ellen rúgott hasonló, de nem ennyire látványos gólt – sokat gyakorolta ezt a lövést. Lám, nincs új a nap alatt, a tehetség önmagában, gyakorlás, munka nélkül mit sem ér.

Sokat dolgoznak a ferencvárosiak is, de egyelőre nem áll össze a mozaik. A listavezetőn butaság lenne számonkérni az eredményeket, de az idén szerzett négy pont mindenképpen kevesebb a Népligetben reméltnél, s a csapatjáték is akadozik. A hat pont előny még mindig tetemesnek mondható, de a bajnoki címhez több kell – ugynebben a kritikus szellemben nyilatkozott tegnap Kubatov Gábor elnök a klub honlapján..

Azt nem állítjuk, hogy a ­fehérváriak máris érzik a vérszagot, mindenesetre Kovács István az MTK feletti siker után fején találta a szöget szellemes értékelésével. – Ha onnan nézzük, hogy a mi meccsünk előtt akár tizenkét pontos hátrányba is kerülhettünk volna, akkor relatíve jó a helyzet. Egy nálam okosabb ember, Einstein is megmondta, hogy minden relatív – jegyezte meg.

Pontosan így van. A hat pont lehet sok – de kevés is.

NB I, 21. forduló

Debrecen–Ferencváros 2-1 (0-1), Nagyerdei stadion, 7002 néző, jv.: Berke. Gólok: Tőzsér (11-esből, 83.), Zsóri (93.), illetve Dvali (29.)

Kisvárda–Paks 0-0, Kisvárda, 2007 néző, jv.: Farkas Á.

MTK–Mol Vidi FC 1-3 (0-3), Hidegkuti Nándor Stadion, 2105 néző, jv.: Kassai. Gólok: Torghelle (62.), illetve Hodzic (9.), M. Scsepovics (11.), Stopira (36.)

Haladás–Mezőkövesd 1-2 (1-2), Szombathely, 1930 néző, jv.: Szőts. Gólok: Rui Pedro (24.), illetve Drazics (32., 38.)

Diósgyőr–Bp. Honvéd 2-1 (0-1), Diósgyőr, 5026 néző, jv.: Németh Á. Gólok: Vernes (62.), Prosser (75.), illetve Danilo (16.)

Puskás Akadémia–Újpest 0-1 (0-0), Pancho Aréna, 1000 néző, jv.: Bognár T. Gól: Bokros (öngól, 51.)