Ideológiai összevisszaság a „nép pártján”

Hiába Jakab Péter eltökéltsége, határozottnak mutatkozó fellépése, új mozgalmának ideológiá­ja enyhén szólva is követhetetlen. A szervezet, amely két hete még populista volt, mára konzervatív liberálissá lett.

2022. 08. 26. 5:45
null
20220320 Budapest Lakossági fórum Kőbányán Fotó: Mirkó István (MI) Magyar Nemzet képen: Jakab Péter, a Jobbik elnöke, Arató Gergely, a DK képviselője Fotó: Mirkó István
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teljes ideológiai zavarban szenved Jakab Péter (képünkön) új mozgalma – ez derül ki a Nép Pártján Mozgalom Wikipédia-oldalát szemlélve. Pedig mind­össze két hét telt el, mióta a Jobbikot hátrahagyva Jakab új mozgalmat hirdetett.

Az augusztus 20-i zászlóbontás után pár órával az új szervezetnek már Wikipédia-oldala is lett, felvázolva a mozgalom megalapításának előzményeit és meghatározva saját ideológiáját.

Az első verzió szerint a mozgalom Európa-párti és populista. Ez a világnézet 15 napot élt, majd egészen megváltozott, mára a populizmust felváltotta a konzervatív liberalizmus, valamint a gazdasági liberalizmus. A világszemléleti bizonytalanság mellett a pár napos szervezet nem túl hosszú története is folyton változik. Az oldal szerkesztői augusztus 20-án azt írták: „2022 júniusában a Jobbikban többen Jakab Péter ellen fordultak, emiatt Jakab Péter később lemondott az elnöki és frakcióvezetői pozícióról”.

Időközben feltehetően valaki jelezte az oldal készítőinek – vagy magának Jakabnak –, hogy a Jobbik képviselőcsoportjának tagjai leváltották a frakció éléről, a volt elnök nem önszántából adta vissza a vezetői posztot, így ma már ez a változat olvasható a Wikipédián is.

A másik érdekesség a 20-án készült oldalon az, hogy „azok a politikusok, akik régen jobbikosok voltak, csatlakoztak a mozgalomhoz”, ami valószínűleg nem felel meg a valóságnak, hiszen eddig mindössze pár politikusnak nevezhető személy jelentette be nyilvánosan, hogy kilép a Jobbikból és csatlakozik Jakab csapatához. Nem kizárt, hogy ezt is szóvá tette valaki Jakab embereinek, mert a szabad enciklopédia vonatkozó oldalán ma már az olvasható: „több egykori jobbikos politikus és alapszervezeti tag csatlakozott az új szerveződéshez”.

Talán a fenti valótlanságok is közrejátszhattak abban, hogy a Nép Pártján Mozgalom Wikipédia-oldalát törlésre jelölték.

Miközben Jakab a saját ideológiáját keresi, a Jobbik pedig próbál úrrá lenni a káoszon, Sneider Tamás korábbi elnök a Mandinernek úgy fogalmazott: mára sírba került a Jobbik. Szerinte a pártnak önálló alternatívát kellett volna felmutatni, nem sodródni az árral a baloldali szövetségbe. – Jakab Péter finoman szólva sem intellektuális személyiség, alkalmatlan volt a helyzet kezelésére – vélte Sneider. Hozzátette: Jakab mozgalma csak egy játék. – Lehetnek a Facebookon követői, szervezetei nem lesznek – fogalmazott.

Borítókép: Jakab Péter (Fotó: Mirkó István)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.